Rady a tipy, 2. 6. 2023

Foto: Shutterstock

Vedro zvířata snášejí – i díky své neschopnosti pocení – hůře než lidé. Jak jim léto co nejvíce zpříjemnit? S těmito tipy bude léto pro pejsky i jejich majitele příjemnější.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Stříhat, nebo nestříhat?

Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy naopak v létě pomáhají pejska ochlazovat, „držet ve stínu“ a udržovat tepelnou regulaci těla.

Pokud pejska ostříháte úplně nakrátko, hrozí rychlé přehřátí, úpal, nebo dokonce i popálená kůže od sluníčka. Psí naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

Plná miska nutností

Pokud v létě krmíte psa pouze suchými granulemi, měl by mít opravdu dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba speciálně v létě vodu v dostatečné míře dodat. Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby po něm pes byl minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace.

Pokud jdete se psem na delší procházku, vezměte mu s sebou speciální cestovní lahve, takže bude mít neustálý příjem vody a nemusí pít z nečistých kaluží. V létě také kontrolujte kvalitu psích konzerv. V horku se mohou rychleji kazit.

Pozor na přehřátí

Psi nemají potní, žlázy tak se ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují přitom jazyk. V extrémních horkách není dobré chodit se psem na přímé sluníčko. Dopoledne nechte na krátkých procházkách psa rychle proběhnout jen tak ve stínu, delší venčení si potom nechte na večerní hodiny.

Doma psa nechávejte v dobře větraných prostorech s dostatkem čerstvé vody. Vyvarujte se však ledové vody, která může spíše uškodit než osvěžit. Nemáte-li možnost pejska ochladit pomocí vykoupání ve vodě, umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladicí vesty.

Nástrahy při koupání

Oblíbenou letní činností pejska je koupání ve volné přírodě nebo v moři. Psa se nebojte do vody pustit, ale dejte pozor, aby se šel koupat tam, kde je bezpečný vstup do vody. Dejte pozor na kamenité dno. Na tom by si pejsek mohl nebezpečně zaklínit packu. Koupání je lepší v pozdnějších odpoledních hodinách, protože samotné plavání je pro psy opravdu vyčerpávající činnost a na přímém sluníčku by se mohli rychle unavit.

Pokud se s pejsky koupete v moři, dejte pozor, aby vodu nepili. Slaná voda má projímavé účinky a pejsek by tak mohl mít nehezké žaludeční problémy. Důležité pravidlo: Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit.

Cestujeme s pejskem

Léto je také doba častých výletů autem. Dlouhé cesty mohou být pro psa velmi náročné. Nezapomínejte proto dělat častější zastávky, aby se mohl proběhnout. Před cestou psa důkladně vyvenčete. Klimatizaci v autě nastavte tak, aby nebyl rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou více než 7 °C.

Psa nedávejte na přední sedačku. Nejlépe do zadního prostoru ohraničeného mříží nebo na zadní sedačku. Používejte speciální postroje pro psy nebo cestovní fixační přepravky.

Autor článku: Aneta Hladíková