Rady a tipy, 5. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Kokosový olej je v poslední době velmi populární záležitostí, a to jak v kosmetickém, tak i potravinářském průmyslu, a dokonce ho ocení i váš čtyřnohý miláček. Kokosový olej může přinést mnoho dobrého i pro kočky, včetně schopnosti eliminovat kožní onemocnění, zklidnit podráždění od alergie, zlepšit imunitní sytém a v neposlední řadě zlepšit trávicí problémy. Poznejte, co všechno získáte z kokosového oleje a naučte se ho správně zahrnout také do kočičí stravy.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kokosový olej je obzvláště bohatý na mastné kyseliny se středním řetězcem, na rozdíl od mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které se typicky vyskytují v zelenině. Tyto mastné kyseliny jsou velmi dobré pro tělo, protože mohou být absorbovány buněčnými membránami poměrně snadno a nejsou obtížně stravitelné. Kromě toho je kokosový olej bohatý na další živiny, jako je vitamin E a vitamin K. Zatímco kočky nepoužívají živiny přesně stejným způsobem jako lidé, mohou od tohoto zdravého oleje čerpat tyto mnohé benefity.

Péče o kůži a srst

Kočka

V případech suché a podrážděné kůže může být kokosový olej pro kočky velmi dobrý. Jednoduše zahřejte potřebné množství kokosového oleje a vlažný olej vetřete do pokožky svého mazlíčka a nechte působit mastné kyseliny a antioxidanty přítomné v oleji. Opakujte podle potřeby, již po pár dnech by měly být vidět první výsledky, a navíc můžete pozorovat i zlepšení kvality srsti u vašeho mazlíčka.

Působí jako přírodní laxativum

Stejně jako lidé, tak i naši čtyřnozí miláčci trpí někdy na zažívací problémy spojenými se zácpou. Kokosový olej působí jako mírné laxativum neboli projímadlo a může pomoci stejně i vaší kočce. Je známo, že kokosový olej zabraňuje vzniku takových infekcí, a to nejen u lidí, ale i u ostatních zvířat a zároveň zlepšuje vstřebávání živin ve střevě.

Snižuje zánět

Některé kočky se mohou potýkat s artritidou, stejně jako je tomu u lidí. I v tomto případě můžete využít sílu tohoto protizánětlivého oleje a tím můžete pomoci zmírnit bolest, zvýšit mobilitu a současně zlepšit metabolismus vaší kočky.

Kotě

Zmírňuje alergické reakce

Kokosový olej má pozitivní vliv na imunitní systém, čímž právě zhoršuje pravděpodobnost výskytu alergických reakcí u koček. Tím, že optimalizujete imunitní systém a zvyšujete obranyschopnost svého mazlíčka proti virovým a bakteriálním patogenům, můžete zároveň zabránit i vzniku těmto alergiím.

Pro snadnější vykašlávání chlupů

Jistě to znáte, když vaše kočka začne vykašlávat chuchvalce chlupů, není to úplně příjemný pohled, připomíná to skutečné dušení a kolikrát máte jistě strach, zda jde opravdu jen o chlupy. Samozřejmě kokosový olej tento kočičí „rituál“ nijak nezmění, avšak může jim pomoci snadněji chuchvalec srsti vykašlat a tím rychleji uvolnit dýchací cesty.

A jak zahrnout kokosový olej do kočičí stravy?

Při přidávání kokosového oleje do kočičí stravy nebo při aplikaci na kůži začněte velmi malým množstvím, abyste zjistili, že kočka nebude alergická na tuto látku. Dejte si na prst malé množství oleje a nechte ho kočku olízat. Pokud se vám zdá, že se jí to líbí a nevykazuje žádné známky reakce během 2–3 hodin, můžete přidávat 1/8 čajové lžičky kokosového oleje do jejího běžného jídla. U dospělých koček by nemělo být podáváno více než 1/2 čajové lžičky denně, většina chovatelů udržuje dávku přibližně na 1/4 čajové lžičky denně.

Kočka krmení

Topicky můžete olej jednoduše vetřít do srsti a aplikovat na postiženou oblast kůže. Očekávejte, že vaše kočka se bude v této oblasti olizovat, proto už jí ve stejný den nepřidávejte olej do stravy. Kokosový olej se okamžitě začne vstřebávat do pokožky a vykoná svou práci, zatímco olejem, který vaše kočka olízne, získá již výše uvedené pozitivní účinky.

Nezapomeňte, že kokosový olej je stále bohatý na tuky a má značné množství kalorií, takže pokud chcete, aby vaše aktivní, štíhlá kočka zůstala stále stejná, buďte opatrní s dávkováním. Pokud si všimnete rychlého přírůstku hmotnosti, vyhněte se každodennímu podávání kokosového oleje a snižte dávku. Někdy méně znamená více.

Štítky: kočka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock