Rady a tipy, 3. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Ano, i psi by si měli čistit zuby. Proč? Dentální hygiena je u psa velmi důležitá. Nejen proto, že díky ní předejdete nepříjemnému zápachu z tlamičky vašeho mazlíčka, ale také u něj předejdete řadě onemocnění.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Takže jak na to?

Čistím, čistíš, čistíme

Váš veterinář vám jistě doporučil, abyste pejskovi zuby pravidelně čistili. Ideální je samozřejmě každodenní péče o zoubky, ale nebudeme si nic nalhávat. Vzhledem k tomu, jak většina psích miláčků „spolupracuje“, je úspěch, pokud nás nechají „řádit“ s kartáčkem v jejich tlamičce párkrát do týdne.

Kartáček vybírejte po konzultaci s veterinářem. Pastu rozhodně nepoužívejte „lidskou“, ale tu určenou psům. Nejenže bude mít pro pejska přijatelnější chuť, ale neublíží mu, pokud ji spolkne (zatímco klasická pasta může psovi podráždit žaludek).

Vždy při čištění zubů zkontrolujte jejich stav a také stav dásní, bolestivé záněty totiž nejsou u psů nijak vzácné.

Obecně se doporučuje, abyste s čištěním zubů začali už v době, kdy máte doma ještě štěně. Čím dříve si pejsek zvykne, tím lépe. Ali staršího mazlíčka můžete na čištění navyknout. Jen to bude vyžadovat více trpělivosti.

Speciální dobrůtky

Kromě čištění kartáčkem a pastou můžete zlepšit zdraví ústní dutiny pejska také vhodnými pamlsky. V chovatelských potřebách seženete speciální „kosti“, které jsou určeny pro čištění zubů (o kosti v pravém slova smyslu se samozřejmě nejedná).

Kromě toho plak nebo zubní kámen, který trápí pejsky tak jako nás, pomáhají odstranit nejrůznější žvýkací pamlsky a také hračky. Jen pamatujte, že tyto dobrůtky a hračky musíte kupovat s ohledem na velikost psa. Například jorkšíři si těžko pochutnají na „kosti“ určené spíše německým ovčákům. Na to jejich zoubky zkrátka nestačí.

Na poradu k odborníkovi

Pokud v tlamičce psa zpozorujete nějaký problém (zubní kámen, zánět dásní apod.), neodkládejte návštěvu veterináře. Nejenže pejska prohlédne, ale také zahájí potřebnou léčbu. Tak jako u lidí existuje i u psů spojitost mezi záněty v ústní dutině a řadou vážných onemocnění.

Mimochodem, odborníka vyhledejte rovněž v případě, že i přes veškerou péči o psí zuby zpozorujete u psa nepříjemný zápach z tlamy. Může být totiž ukazatelem některé choroby. Například zápach připomínající zápach moči může ukazovat na problémy s ledvinami, naopak sladký až ovocný pach by mohl být znakem cukrovky.

Autor článku: Andrea Veselá