Rady a tipy, 22. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Jen málokdo má možnost se svým mazlíčkem trávit čtyřiadvacet hodin denně. Jak ale zvíře zabavit, pokud páníček musí do práce nebo z jiného důvodu opouští společný domov? Zvířata mnohdy z nudy nadělají v bytech velké škody. Nemůžeme jim to mít příliš za zlé. Trávit čas o samotě mezi čtyřmi stěnami vyžaduje mnohdy trochu zábavy.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nejdříve ho vyvenčete

Tím ale nemáme na mysli, že pejska vystrčíte k prvnímu keři, zatímco vy budete stát v bačkorách na zápraží. Vezměte ho ven a nechte ho pořádně proběhnout. Házejte mu hračky nebo klacek, oživte si pár povelů, pokud sportujete a chodíte si zaběhat, jděte ráno a vezměte psa s sebou. Když ho po příchodu domů odměníte miskou s jeho oblíbeným jídlem, s největší pravděpodobností hned po snídani usne nebo bude alespoň dlouze odpočívat a nebude mít myšlenky na devastování vašeho bytu.

Odchod bez emocí

Psi, kteří ničí vybavení domácnosti, se tak chovají buď z nudy, z úzkosti, nebo vysloveně páníčkovi na truc. Abyste psa nevystavovali zbytečnému stresu z vaší nepřítomnosti, nedávejte mu najevo, že se děje něco výjimečného. Při odchodu ho pohlaďte, dejte mu povel, aby zůstal a čekal na vás. Poté odejděte. Dlouhé loučení a emotivní návraty příliš dobra nenadělají.

Interaktivní kamarád

Dnes jsou k dostání nejrůznější hračky pro psy, které zvířátko zabaví, i když nejste doma. Pro pejsky jsou k dostání kostičky, které před pejskem samy utíkají nebo je naopak honí. Když si s ní pejsek přestane hrát, kost se k němu přiblíží a začne zvíře postrkovat, aby si s ní hrálo. Existuje i verze myšky pro kočičky. Oba typy lze ovládat pomocí chytrého telefonu i na dálku.

Hra na schovávanou

Ideálním pomocníkem pro zabavení vašeho zvířátka jsou míčky s otvory, do kterých schováte pamlsky pro psy. Ty by však neměly jít vyndat příliš snadno, aby míček zvíře zabavil na delší chvíli. V prodeji jsou také dávkovací misky, které mají několik oddílů, do kterých dáte pamlsky nebo jídlo a nastavíte interval, v jakém se má poklop misky otočit tak, aby vždy odkryl jen tu část, kterou může váš mazlíček sníst.

Zapněte televizi nebo rádio

Nenechávejte zvířata, zvlášť psy, v naprostém tichu. Mají pak sklon řešit každé šustnutí a často jsou pak nalepení u vchodových dveří, kde bez ustání štěkají. Pokud jim zapnete televizi nebo rádio, nebudou je zvuky zvenčí rušit a lákat k jejich odhalení.

Štítky: výcvik psa

Autor článku: Petra Chmelová