Kdy vzít mazlíčka na svatbu a kdy ho nechat doma

Rady a tipy, 10. 7. 2020

Foto: Shutterstock

Domácí mazlíčci zastávají ve většině domácností roli člena rodiny, a tak se není čemu divit, že jsou i čím dál častějšími hosty na řadě oslav, svatbě nevyjímaje. Jak zajistit, aby tento jedinečný svatební den proběhnul na jedničku i za přítomnosti vašich nejmilejších zvířátek?

Malé zvířectvo

Mít na svatbě hada, papouška či králíčka je sice zajímavý nápad, ale jeho realizace je o poznání náročnější. Tato zvířátka totiž potřebují úkryt a útočiště v podobě klece či terária, kde se budou cítit v bezpečí a odkud jen tak neutečou. Většina těchto tvorů navíc špatně snáší změny a potřebují určité podmínky k životu, které mohou být s přesunem narušeny. Narušena může být i atmosféra, jelikož se takové zvíře může stát nevítaným hostem. Většinou vám ani vstup do prostor s takovýmto tvorem nedovolí.

I když jsou fotky s hadem ve svatebních šatech raritou, vždy byste měli především myslet na bezpečnost zvířete i ostatních hostů. Stylové fotografie můžete pořídit i z pohodlí domova či na krátkém focení mimo svatební ruch.

Psík ve společnosti

Pes je přeci jen běžnějším hostem na událostech tohoto typu. Kočičky si bohužel akce s větším počtem lidí v cizím prostředí příliš neužívají, a tak je lepší nechat je v pohodlí a klidu domova. To stejné může platit i pro psa, který je bázlivý a nejistý, bojí se cizích lidí, leká se v rušném prostředí nebo je agresivní. I takového chlupáče bychom raději měli nechat doma nebo mu zajistit hlídání.

Ač to zní zvláštně, i přátelský hafan milující vše živé může v mžiku znepříjemnit svatební den, třeba když se zablácenými tlapkami skočí na sněhobílé svatební šaty nebo srazí stůl s dortem. S tím však musí každý pejskař počítat.

Dozor, venčení a hlídání

Pokud necháváte pejska doma a plánujete svatební oslavy na dlouhé hodiny, nezapomeňte pověřit někoho známého, aby vašeho miláčka vyvenčil, případně i nakrmil. To samé platí i v případě, pokud si psíka berete na svatbu s sebou. Nejspíš nebudete mít během shonu čas na obstarávání péče o čtyřnohého hosta, a tak se s někým ochotným domluvte, aby ho mezi jednotlivými body programu vzal na krátkou procházku a hlídal ho během obřadu a oslavy.

Výbava a doplňky

Krom ozdobného obojku a vodítka, případně postroje s krabičkou na prstýnky nezapomínejte i na věci běžné potřeby, jako jsou misky na vodu a krmivo, ručník pro případ znečištění i pelíšek, kam by se pejsek mohl uchýlit k odpočinku. Pelech může být nahrazen i skládací klecí či látkovou boudou, kde se chlupáč může cítit v bezpečí a klidu i v průběhu rušných oslav.

Povolení a domluva

Ještě než začnete plánovat účast vašeho pejska či jiného mazlíčka na svatbě, nejprve se ujistěte, že je v daném prostoru zvířatům vstup povolen a že s jejich přítomností souhlasí jak pronajímatel, tak i hosté, případně i oddávající. Je dobré si i dopředu zjistit, zda s sebou nechce přivést zvíře ještě někdo další z hostů, aby nedošlo k případným potyčkám mezi více mazlíky najednou. Pokud vše klapne, jak má, určitě si svatbu náramně užijí jak dvounozí, tak čtyřnozí hosté.


Zobrazit diskuzi ke článku