Rady a tipy, 7. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Máte doma malé zvířectvo a chtěli byste najít způsob, jak tyto malé zvídavé tvory zabavit? Pojďme se podívat na pár tipů!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Bludiště

Ideálním způsobem, jak zabavit křečka, morčátko nebo třeba potkánka, je vytvoření bludiště. Zvířátko bude přirozeně bludištěm postupovat kupředu podobně jako v norách. Nejen, že se proběhne, ale procvičí si také orientační smysl a paměť. Pokud mu na konci připravíte překvapení v podobě nějaké dobroty, bude štěstím bez sebe.

Bludiště můžete vyrobit mnoha způsoby. Záleží na velikosti zvířátka a vaší chuti do tvoření. Využít lze obyčejný karton, ruličky od toaletního papíru, dřevěné latě nebo třeba kazety či dětská leporela. Vášniví stavitelé mohou poskládat bludiště třeba i z lega. Pozor však na malé dílky, aby je zvířátko nespolklo. Bludiště také můžete jednoduše koupit ve specializovaných obchodech.

Prolézačky

Lození, zkoumání a hledání úkrytů, skrýší a tajných chodeb, to je vášeň mnoha hlodavců. Dopřejte to i tomu svému! Poslouží vám k tomu jednak koupené prolézačky, které se běžně prodávají jako výbava do klecí, ale také přírodní suroviny, jako kameny a větve ovocných stromů nebo skořápky kokosových ořechů. Do klece můžete umístit i různé žebříčky a houpačky. Uvidíte, jak na nich budou malí chlupáčci vesele skotačit.

Mezi klasickou výbavu patří také známé kolečko, na kterém se nejen křečci velice rádi prohánějí. Je potřeba vybírat běhací kola bez mřížek, protože mezery mezi nimi jsou pro malé sportovce velice nebezpečné. Pro aktivní hlodavce existuje i kolotoč, který svým vzhledem připomíná létající talíř. Funguje na stejné bázi, jako běhací kolo, akorát se na něj vleze víc nezbedníků. Jedná se o poněkud zvláštní podívanou, jelikož se na onom talíři udrží jen někteří jedinci – ti ostatní jsou odstředivou silou vyhozeni z kola ven. Uznejte sami, zda to není pro vaše mazlíčky až příliš velký adrenalin.

Hračky

Mezi nejoblíbenější hračky hlodavců patří přirozeně předměty určené ke hlodání. Proto je k dostání velké množství dřevěných hraček, které nejsou pro malé ničitele nijak závadné. Vybírat můžete i z interaktivních hraček, kdy většinu z nich lze naplnit pamlsky, které slouží jako motivace a odměna. Kromě míčků ke kutálení existuje i velká koule, do které se však nedávají dobroty, nýbrž samotný hlodavec! Může tak zkoumat celý byt, aniž by se dotkl země holou tlapkou, zároveň se nemusíte obávat, že se vám mazlík někde ztratí. Podobné atrakce v sobě skýtají i jistá negativa, a tak sami zvažte, jakou zábavu pro svého chlupáčka zvolíte.

Autorský článek

Další info: Vladimír Motyčka a Hana Motyčková: Chováme morčata, křečky; vydavatelství Brázda, rok vydání: 1992; ISBN: 80-209-0214-7

Štítky: hlodavci

Autor článku: Andrea Veselá