Maličkosti, kterými svého psa rozhodně nepotěšíte

Rady a tipy, 12. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Naši psí miláčci nás dělají šťastnými – milují nás, jsou dokonalými společníky. Jste si ale jistí, že je váš pejsek vždycky tak šťastný jako vy s ním? Naše domácí mazlíčky mohou „rozhodit“ i úplné maličkosti, u kterých bychom to možná ani nečekali.

Čím pejskovi zaručeně zkazíte náladu?

Příliš krátkým vodítkem

Pokud svého miláčka venčíte, měl by být vždy na vodítku. Ovšem i tak mu dopřejte nějakou tu volnost! Pokud bude vodítko příliš nakrátko, nejenže to není pro psa extra pohodlné, ale navíc to u něho může způsobovat úzkost, nervozitu, ale v některých případech také agresivitu. Pejsek potřebuje cítit nezávislost a volnost, učte ho proto již odmalička chodit na delším vodítku.

Objímáním

Psi jsou společenští tvorové, ale nepleťte si je s lidmi. Ano, milují hlazení a drbání, ale klasické objímání, kdy jim dáte ruce okolo krku nebo břicha, to jim radost právě neudělá (i když samozřejmě existují výjimky). Obejmutí může psa dokonce vystrašit – a není výjimkou, že se po vás ožene (což je přirozená reakce, kterou vyprovokujete, není to jeho chyba). Proto buďte opatrní především s cizími psy, u nichž nevíte, jak objímání snášejí.

Nepříjemnou společností

Všimli jste si někdy, že váš mazlíček nereaguje na určité lidi z vašeho okolí tak přátelsky jako na jiné? To je zcela přirozené. Lidé také preferují společnost některých svých známých více a jiných méně. Nenuťte proto svého psa, aby musel snášet mazlení a spol. od lidí, se kterými mu evidentně není právě dobře. Znamená to pro něho jen zbytečný stres a podrážděnost.

Svou zaneprázdněností

Jste celý den v práci, pak se jen zhroutíte k večeři a jediné, na co se zmůžete dalšího, je usadit se do křesla a pustit si televizi. A co váš pes? Věnovali jste mu maximálně 15minutovou procházku před barákem a už si ho moc nevšímáte. Jenže psi jsou společenská zvířata, která by pro vás dýchala a z vaší blízkosti jsou v sedmém nebi. Potřebují pozornost, potřebují s vámi pořádný čas na hraní a dlouhé procházky. Tak napříště vyměňte ovladač za míček a vyrazte ven. Prospějete nejen svému mazlíčkovi, ale také sobě!

Buzením

Psi – stejně jako všechna zvířata i lidé – potřebují svou denní porci spánku. Že se váš miláček rozhodl dát si šlofíka zrovna v době, kdy byste si s ním chtěli spíš hrát nebo ho jít venčit? Pak byste jeho „rozhodnutí“ měli akceptovat a nebudit ho. Jen si vzpomeňte, jak je vám, když vás někdo z jakéhokoli důvodu probudí uprostřed noci a donutí vás vstát! Náladu vám to zrovna nezlepší, co říkáte? Psi to mají stejně.


Zobrazit diskuzi ke článku