Rady a tipy, 2. 4. 2020

Foto: Shutterstock

Pohled na spokojený pasoucí se dobytek a čerstvé chutné mléko každý den je snová představa každého farmáře. Tento sen si můžete splnit, i pokud nevlastníte rozlehlé pastviny a louky nebo máte respekt z velkých mohutných krav a býků.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Existují totiž miniaturní plemena skotu, která bohatě stačí pro potěšení i užitek rodinné farmy.

Malé velikostí, velké přínosem

Ač miniaturní skot dorůstá do výšky kolem jednoho metru, s klidem uživí celou rodinu, co se mléka i masa týče. Nejoblíbenějším a nejčastějším miniaturním skotem u nás je plemeno Dexter, které v dospělosti váží kolem 300 až 400 kilogramů. Jedna kravička dokáže vyprodukovat za jeden den přibližně 8 litrů mléka.

Krom mléka dokáže tohle mírumilovné zvíře člověka potěšit i svou přítomností. Jedná se o velice klidný dobytek, se kterým lze snadno manipulovat. Navíc se kravičky snadno telí a telátka jsou zdravá a mají se čile k světu, což potěší každého chovatele.

Agroturistika

Díky své povaze jsou miniaturní kravičky plemene Dexter oblíbené v agroturistice. Díky snadnému chovu se návštěvníci jen pohrnou. Přeci jen kdo by nechtěl vidět roztomilá telátka. Jelikož tomuto skotu stačí menší plocha pozemku a není ani náročný na povětrnostní podmínky, hodí se téměř všude. Díky širokým paznehtům dokonce tolik neničí zem a dokáže se bez problémů pohybovat i na podmáčeném terénu.

Rodinný mazlík

Dobytek nemusí sloužit jen k obživě. Kravičky umí být i dobrými společníky. Miniaturní plemena se dají snadno ochočit a člověk z nich nemusí mít kvůli velikosti takový respekt. Rychle si je oblíbí i děti, které se navíc naučí, jak se o dobytek starat.

Autor článku: Andrea Veselá