Rady a tipy, 8. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Přemýšlíte o pořízení zvířátka, ale nechcete kočku nebo psa? Zkuste papouška! Z nějakého důvodu nemají opeření mazlíci tak dobou pověst, my vás ale přesvědčíme o opaku!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Roli domácího zvířátka totiž zvládnou plnit skoro stejně. Nevěříte? Máme pro vás pět důvodů proč koupi papouška zvážit.

Nejsou nákladní

Pořizovací cena některých papoušků je sice poměrně vysoká (i když v porovnání s některými „papírovými“ psy se jedná o zlomek ceny), ale záleží na druhu a navíc kromě pořízení klece už vás žádné velké náklady na pěstování nečekají. Krmení je ve srovnání s potravou pro štěkající a mňoukající chlupaté miláčky mnohem levnější, stravu ptákům zpestříte kouskem ovoce či zeleniny.

Jsou inteligentní

Přemýšlejte – kolik zvířat se naučí poslouchat pokyny svých majitelů a ještě se k tomu naučí mluvit? Papoušci ano. Jestli tohle není důkaz vysoké inteligence ptáků, pak už asi nic…

Nevyžadují tolik pozornosti

Psi a kočky jsou poměrně nároční na čas – vyžadují spoustu pozornosti, výcvik, péči… Tohle u ptáků nehrozí. Jistě, měli byste se jim věnovat, proto jste přece si mazlíčka pořizovali, nejsou jen doplněk do bytu, ale obecně ptáci nejsou tak časově nároční (výjimkou jsou velcí papoušci, kteří jsou extrémně společenští). Ani péče o ně vám nezabere tolik času – vyčištění klece nezabere tolik času jako třeba venčení nebo uklízení kočičího záchodu (minimálně už proto, že tak většinou nemusíte činit každý den).

Nejsou nároční na prostor

Možná váháte s pořízením psa nebo kočky proto, že si nejste jistí, jak by se jim žilo ve vašem malém bytě – stačí, že se do něj stěží vejdete, natož ještě čtyřnohý přítel. Ptáci jsou v tomto ohledu ideální – protože jich existuje spousta druhů, a tedy i velikostí, vejdou se do každého prostoru, ptačí klec už někam umístíte. A ještě něco – řada majitelů bytů nepovažuje na rozdíl od psa nebo kočky papouška za „problémové“ domácí zvíře, takže nebudete mít při hledání pronájmu takové problémy.

Milují společnost

A dokáží přímo zbožňovat svého majitele. Papoušci jsou velmi sociální zvířata, podobně jako psi a kočky. Kdykoli budou s chápajícím štěbetáním ochotni naslouchat třeba vašim stížnostem na šéfa.

Autor článku: Andrea Veselá