Na co se připravit, když si domů přinesete kočku

Rady a tipy, 28. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Rozhodli jste se obohatit svůj život o mňoukajícího mazlíčka? Pak gratulujeme. Ovšem kočky mají specifika, o kterých by měl každý začátečník vědět.

Tak například byste si měli uvědomit, že…

…kočka není pes.

Kočky jsou nezávislá zvířata. A to je vlastnost, kterou nezměníte. Občas se stane, že budou chtít být spíše o samotě, než aby vás nadšeně vítaly u dveří (i když drtivá většina to dělá), nepřiběhnou na zavolání (jen když se jim bude chtít) a možná jim bude chvíli trvat, než zjistí, že vám mohou důvěřovat a milovat vás (ovšem pak získáte oddaného, i když lehce svéhlavého mazlíčka).

…kočky mléko nepijí.

Respektive by ho pít neměly. To je jeden z největších mýtů, který se kolem koček drží. V každé pohádce dává hodná Maruška kočičce mlíčko nebo smetanu, a tak každé dítě už odmalička ví, co mají kočky rády. Jenže dát dospělé kočce mléko může být nepříjemnou chybou! Dospělí jedinci totiž ztrácejí schopnost trávit laktózu a to může vést k vážným průjmům.

…kočka si brousí drápky.

Je to její přirozené chování, neodnaučíte jí ho. Ovšem co můžete udělat pro to, abyste uchránili svou drahou pohovku před proměnou v kus nábytku, který by potěšil maximálně Střihorukého Edwarda, je koupit škrabadlo. A nebo raději dvě. Případně do každé místnosti jedno.

…kočky jsou extrémně čistotné.

Většina koček se bez potíží naučí používat kočičí záchod. Ovšem spousta z nich také vyžaduje, aby byl vždy čistý – a to je úkol pro vás. Pokud kočka začne vykonávat svou potřebu jinde, je to obvykle příznak nemoci nebo psychických potíží. Jestliže takové chování trvá déle, je na místě konzultace s veterinářem. A když už jsme zmínili kočičí záchod – měl by být dostatečně prostorný (podle velikosti kočky) a umístěný na klidné místo v bytě.

…kočky dokáží žít s jinými zvířaty, ale…

Ale zvyknout si na nového člena rodiny jim může chvíli trvat a je třeba, abyste na ně nespěchali a pomohli jim. Nejsnazší je přinést do domácnosti s dalšími zvířátky malé kotě – nebude mít problém přijmout všechny do své „rodiny“, dokonce ani velké psy (pokud budou dostatečně přátelští). Pokud ale přinesete kotě ke starší kočce, už by potíže nastat mohly – ne na straně nováčka, ale staršího obyvatele bytu. Nečekejte, že si kočka s novým zvířecím kamarádem padne hned kolem krku – možná to bude chtít spoustu trpělivosti. Od vás i od ní.

…kočky potřebují péči a pozornost.

Navzdory své nezávislosti a faktu, že nevyhledávají pozornost tak často jako například pejsci, jsou kočky společenská zvířata, která potřebují dokazovat, že je jejich majitel miluje tak jako ony jeho. A tak si s nimi nezapomínejte hrát (i když už dávno nejsou koťat, pořád jsou hravé), mazlete se s nimi, vyčesávejte jim srst (nejen ty dlouhosrsté, u nichž je to podmínka, to ocení), zkrátka je rozmazlujte. Kočka není doplněk do bytu, ale živá bytost připravená přinést vám do života spoustu úžasných zážitků a lásky!


Zobrazit diskuzi ke článku