Rady a tipy, 28. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Chcete si vyrazit na túru, výlet do hor, poznat krásy přírody a přitom vzít svého čtyřnohého kamaráda s sebou? Směle do toho! Společné chvíle na čerstvém vzduchu jsou k nezaplacení a během toulání zažijete mnohá dobrodružství.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak se na trek připravit?

Výbava aneb Co do batůžku

Něco k snědku

Každému venku vyhládne, a tak je nezbytné mít s sebou dostatek jídla i pití. Kvalitní granule nebo konzervy jsou ideální potravou na cesty, když nemáte možnost uchovávat maso v mrazničce nebo psovi vařit. Pokud nechcete jíst z jedné misky, vezměte chlupáčovi jeho vlastní. Existují cestovní misky, které jdou složit, a tak nezaberou téměř žádné místo.

Něco na sebe

Na dlouhé výlety a túry bychom pejskovi měli nasadit takový obojek či postroj, který mu bude pohodlný a nebude jej omezovat v pohybu, škrtit nebo dřít. Pokud máte tahouna, zvolte raději postroj, obojek není do tahu vhodný.

Do mrazivého a nevlídného počasí nezapomínejme vybavit vhodným oblečením i naše chlupáče. Mají sice svou huňatou srst, která jim ve většině případech postačí, avšak jsou i situace, kdy je taková výbava nezbytná. Psík promočený na kost by jistě ocenil nějakou pláštěnku nebo hřejivou vestu, která před ledovým vichrem a mrazem ochrání jeho záda, klouby i orgány. Přeci jen se na několikadenním výšlapu nemá kde schovat nebo zahřát, kdežto doma má stále k dispozici boudu nebo pelíšek.

Něco pod sebe

Spát pod širákem, v autě nebo ve stanu je bezpochyby zážitek. Počítejte s tím, že váš mazlík si na holé zemi neustele, a tak budete mít ve svém spacáku nezvaného, nebo možná naopak zvaného hosta. Vzájemně se můžete efektivně hřát a v poklidu usnout. Pokud svůj spacák nechcete s nikým sdílet, nabalte s sebou spaní i pro psa.

První pomoc

Na cestě se může stát cokoli, a tak byste neměli zapomínat na základní vybavení ve vaší lékárničce. Obvazy i jodovou desinfekci využijete v případě úrazu jak vy, tak chlupáč.

Trénink, fyzička

Gaučový povaleč s vámi jen stěží zdolá nějakou horu nebo urazí desítky kilometrů. Proto je lepší s výšlapy začít pozvolna a pejska na dlouhou a klidnou chůzi zvykat. Hlavní je, aby zdolával cestu snadno a s chutí. Pokud máte pejska menšího vzrůstu, můžete jej poponášet ve speciální tašce či batohu. Společnost vám tak může dělat i starý či nemocný pes, na kterého by byla trať příliš dlouhá a náročná.

Autor článku: Lenka Šmídová