„Každoročně je situace kritická, hlavně kolem léta nám lidé píšou se žádostí o umístění koťat každou chvíli. Kapacity jsou ale omezené a koťat je opravdu spousta,“ popisuje Soňa Schneiderová z Pet Heroes, dobročinné organizace pomáhající psům a kočkám v nouzi.
Pomoci může každý
Každý, komu není situace lhostejná, se může zapojit a pomáhat. Ale jak?
Sledujte svoje okolí
Všímejte si, jestli kolem sebe neuvidíte koťata bez mámy.
„Dobré je taky kontrolovat při vyhazování odpadků popelnice. Bohužel jde o jeden ze způsobů, jak se lidé nechtěných koťat zbavují,“ popisuje Soňa.
Čekejte, jestli se neobjeví máma
Vidět koťata bez mámy ještě neznamená, že jsou opuštěná. Matka se k nim může pravidelně vracet. Pokud tedy najdete koťata na místě, které není nebezpečné a vypadají zdravě, zkuste ideálně několik hodin počkat, jestli se matka nevrátí (v dostatečné vzdálenosti, abyste ji neplašili).
„Umělý odchov malých koťat, která potřebují v pravidelných intervalech pít kotěcí mléko a pomáhat dokonce i s vylučováním, je komplikovanější než když se o ně stará jejich matka. Dočasné péče je pro tak malá koťata také problém najít. Pomoc potřebují hlavně koťata, která jsou nemocná, opuštěná a bez pomoci by zemřela,“ upozorňuje Soňa. „Každý případ je individuální, pokud si nejste jistí, jak postupovat, zavolejte nebo napište některé z organizací, které kočkám pomáhají.“
Pomáhejte koťatům v ohrožení
Pokud jsou koťata nemocná, na nebezpečném místě nebo opuštěná, zavolejte městskou policii (informovat obec je dokonce i vaše povinnost). Pokud by policie odmítla pomoc, kontaktujte přímo starostu obce, ten má povinnost postarat se o nalezená zvířata.
Někdy to bohužel obce zanedbávají a situaci odmítají řešit, v tom případě kontaktujte místní útulek.
Nabídněte dočasnou péči
Pokud chcete a je to možné, můžete koťata v nouzi vzít do vlastního domova. Dá se to zvládnout i v případě, že ještě potřebují pít mléko pro koťata.
Více o tom jak se starat o osiřelé kotě si můžete přečíst na handipet.org. Pomoc můžete i tím, že nabídnete dočasnou péči pro starší a samostatnější koťátko nebo i dospělou kočku, protože tak bude možnost přijmout více koček v nouzi.
Řešte kastrace
Ne každá kočka žijící venku potřebuje zachraňovat, kastrace je ale důležitá vždy. Nejenže u dospělé kočky pomáhá předcházet zdravotním problémům, ale také snižuje počet koťat, která se každý rok narodí a – například kvůli ztrátě matky – svět po nějaké době utrpení zase opustí. Jedna nekastrovaná kočka totiž může mít několik koťat třeba i dvakrát do roka. A koťata mohou mít vlastní koťata už ve věku několika měsíců. Pokud pouštíte své kočky nebo i kocoury ven, kastrace pomůže chránit jejich zdraví i snížit počet koťat, kterých je všude moc.
Můžete také pomáhat s kastrací koček žijících venku – například požádat o pomoc s kastrací ve vašem okolí nějaký kastrační program nebo organizaci, jako je Feliti a KasPro. Můžete také na kastrační programy přispět.
„Děkujeme každému, komu situace není lhostejná a pomáhají těm, kteří pomoc potřebují,“ dodává Soňa.
Článek vznikl ve spolupráci s organizací Handipet Rescue