Rady a tipy, 7. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Hafani jsou na zahradě jako doma – mohou zde skotačit, běhat za balónkem, zkoumat zákoutí nebo hlídat u plotu. Aby pro ně mohla být zahrada takovýmto útočištěm, je nutné myslet především na bezpečnost. Jaké hrozby v sobě pobyt na zahradě skýtá a na co je potřeba myslet?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Díry v plotu

Plot je v případě pobytu pejska na zahradě nezbytností. Zajistí bezpečnost jak chlupáče, tak i okolí. Raději nemyslet, co vše se může stát, když se v plotu objeví díra – kromě toho, že se váš miláček může zaběhnout, ostré pletivo nebo třísky jej mohou při zkoumání a využívání tohoto dočasného průchodu zranit. Někteří psi se za vidinou svobody rádi protáhnou i tam, kde byste to nečekali. Proto je nutné zajistit bezpečný plot kolem celého pozemku.

Díry v zemi

Nejen díry v plotu jsou nebezpečné. I vykopané jámy mohou zavinit velké neštěstí, a to i ty, co vyhrabe chlupáč vlastními tlapkami. Pár děr se může zdát neškodnými, ale stejně jako vy, i chlupáč čelí nepříjemnému vymknutí kotníku či jinému zranění, které hrozí při šlápnutí do neznáma. Psíci rádi bezhlavě lítají sem a tam, aportují míček nebo se navzájem honí a na jámy nemají pomyšlení. Neštěstí tak může být hned na světě. Zahradu je tedy vhodné pravidelně kontrolovat a případné díry zakopat.

Postřiky a návnady

Nejzávažnější zdravotní problémy mohou nastat v případě, kdy se pes dostane do styku s nějakou návnadou či postřikem, tedy chemií, která je život ohrožující. Z tohoto důvodu je nutné zvážit jejich použití a umístění, aby nedošlo k nežádoucímu pozření či pouhému olíznutí chlupáčem – i to může mít fatální následky. Není radno zapomínat na mlsný jazýček hafanů a také na jejich vynalézavost. Při stříkání plevelu a rostlin omezte pohyb psíka v daném místě, aby s chemikáliemi nepřišel vůbec do kontaktu. Stejně tak u návnad na slimáky, hlodavce a další nezvané hosty myslete na bezpečí svých mazlíčků i ostatních členů rodiny.

Jedovaté rostliny

Kromě jedovatých postřiků mohou být jedovaté i samotné rostliny. Ačkoliv jsou některé z nich nádhernou okrasou vaší zahrady, nevyplatí se riskovat jejich zasazení v prostorách, kde se pohybují zvířata nebo děti. Řešením může být rozdělení zahrady na „užitkový sektor“„okrasný sektor“, kdy určíte, kam bude mít zvířectvo vstup povolen, a kde se naopak budete kochat a chlubit rostlinstvem. Přispějete tak ke spokojenosti i bezpečnosti všech.

Autor článku: Aneta Hladíková