Rady a tipy, 7. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Domácí mazlíčci obývají většinu českých domácností – ať už je to křeček, papoušek nebo pejsek či kočička. Zvířátka plní roli společníka, přítele, učí nás a naše děti lásce, odpovědnosti a starostlivosti. A my o ně pečujeme, drbeme je, krmíme… A také po nich uklízíme!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Není třeba si nic nalhávat – domácí zvířátko znamená vyšší nároky na úklid domácnosti (i když to je samozřejmě nepohodlí, které rádi podstoupíme). S jakými „úklidovými radostmi“ je potřeba počítat?

Malé velké nehody

Kočka na koberci

Obývá s vámi domácnost koťátko nebo štěňátko? Pouštíte občas ven z jejich příbytku králíčka, želvu nebo třeba andulku? Pak se nejspíš budete muset smířit s tím, že najdete na podlaze loužičku, případně jinou „radost“. Není třeba propadat panice, nehody se prostě stávají.

Pokud najdete překvapení na linu nebo třeba plovoucí podlaze, místo vyčistěte a pečlivě vytřete čisticím prostředkem. Jestliže je ale byt vybaven kobercem, budete mít situaci trochu složitější. Nejprve místo pořádně vysušte papírovými utěrkami (ideálně i zespodu koberce) a poté vyčistěte. Především máte-li psa nebo kočku, musíte se snažit, aby v koberci nezůstal jakýkoli zbytek moči – hrozí totiž, že by chlupáč využívat místo jako svůj záchůdek i nadále. K odstranění stop můžete využít speciální čisticí prostředek, který se běžně prodává, případně roztok octa a vody (v poměru 1 ku 1). Nechejte asi 10 minut působit a poté opět důkladně vysušte papírovými utěrkami. Místo ještě můžete zasypat jednou sodou, která také dezinfikuje a navíc pohlcuje pachy. Sodu nakonec vysajte.

Seno, zrní a tak dále

Morče

Nejen občasné nehody ovšem představují výzvu pro vaše úklidové schopnosti. Pokud máte doma například hlodavce, může se stát, že na podlaze najdete seno, piliny nebo jiný typ podestýlky, ve které bydlí. U tvrdých typů podlah stačí tuhle maličkost zamést nebo vysát, u koberců se budete muset spolehnout na vysavač. Vyplatí se mít tedy takový, který je vždy po ruce, ideálně ruční nebo tyčový, nejlépe bezdrátový, abyste kvůli každému stéblu trávy nemuseli úklidového pomocníka složitě sestavovat.

Také pokud s vámi domácnost obývají ptáčci, znamená to více starostí s úklidem – nejenže občas najdete na podlaze nějaké to pírko, ale mnohem častěji budete řešit nejrůznější zrníčka, respektive slupky z nich, které zpěváčci tak rádi vyhazují z klece. Řešení? Stejné jako v předchozím případě, teda smetáček nebo šikovný vysavač.

Andulky

Nezbytnou součástí výbavy, pokud máte v bytě kočičku, je i záchod s kočkolitem. A ten velmi rád ulpívá na tlapkách mňoukajících mazlíčků, případně jej chlupáči při zahrabávání exkrementů „vyhazují“ z bedýnky. Ačkoli s tím moc nenaděláte, můžete si situaci usnadnit například krytým záchodem nebo speciální podložkou před ním, jež slouží jako taková rohožka, která zrnka z kočkolitu alespoň částečně zachytí. Ovšem i tak počítejte s tím, že smetáček nebo vysavač se stane vaším každodenním pomocníkem.

Pozdrav pro stopaře

Pes na podlaze

Další úklidovou lapálií mohou být stopy zablácených tlapek na podlaze – stačí, když se váš psí miláček rozhodne po venčení vběhnout do bytu ještě předtím, než stačíte sáhnout po hadříku nebo ručníku na tlapky, případně když máte kočičku, která chodí volně ven a dovnitř. Zjistit, kde se chlupáč nachází, pak není těžký úkol ani pro stopaře-začátečníky. Jak ale bláto na podlaze vyřešit?

Tvrdé podlahové krytiny vyžadují v takovém případě péči mopu či hadru, teplé vody a čisticího prostředku. Možná budete muset povrch vytřít několikrát, bláto se totiž moc rádo po podlaze rozmazává a po oschnutí jsou stále viditelné šmouhy. Dostat blátivé stopy z koberce je o něco složitější, respektive vyžaduje více trpělivosti. Především totiž musíte počkat, dokud stopy dokonale nezaschnou. Poté vezměte kartáč a nasucho koberec kartáčujte, aby se zaschlé bláto rozdrolilo a uvolnilo z vláken. Nyní přichází na řadu vysavač, kterým nečistoty pečlivě vysajete. Nakonec ještě koberec vyčistěte přípravkem pro to určeným.

Chlupy, kam se podíváš

Česání psa

Především jste-li pyšnými majiteli psa nebo kočky, musíte počítat s chlupy. Ano, existují plemena, která chlupy neroznášejí (případně je nemají), ale není třeba si nic nalhávat – většina štěkajících a mňoukajících mazlíčků znamená spoustu chlupů všude, kam se podíváte. Především během období línání s nimi budete bojovat každý den. Vaším spojencem se jednoznačně stane vysavač, ideálně opět takový, který je kdykoli připraven k použití, případně robotický, jenž každý den vysaje podlahy za vás.

Snadno, rychle, spolehlivě

Vzhledem k výše napsanému je jasné, že kromě všelijakých různých nezbytností spojených s mazlíčky v domácnosti byste svůj příbytek měli vybavit i spolehlivým vysavačem. Ostatně většina majitelů chlupáčů velmi rychle zjišťuje, že vysávání klasickým vysavačem nebo jednou týdně zdaleka nestačí. Vsadit zkrátka musíte na pomocníka, který jim usnadní práci a každý den zajistí dokonalý a snadný úklid – ideálně vysávání a vytírání dohromady!

Takovým je bezdrátový tyčový vysavač 3v1 Rowenta X-FORCE Flex 8.60, který v sobě slučuje vynikající flexibilitu a výkon. Výkon, který očekáváte díky nejnovějším technologiím Rowenta: motor o síle 185 wattů, silná vyměnitelná 22V baterie, která vám poskytne až 35 minut volného pohybu. Zážitek, se kterým jste se ještě nesetkali, díky jedinečné kombinaci high-tech inovací Rowenta: flexibilní trubice Rowenta Flex, Stop&Go – parkovací poloha pro snadné uskladnění, výkonné LED osvětlení, mopovací hubice pro vysávání a vytírání v jednom kroku v balení a mnoho dalšího. Zkrátka a dobře – dokonalý spojenec pro všechny majitele domácích mazlíčků!

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock