Nevhodné plemeno
Rozhodli jste se pro pořízení pejska, možná ale přemýšlíte nad tím, jaké plemeno vybrat. “Nezřídka kdy se stává, že majitelé psů si zvolí psa, který se k nim třeba tolik nehodí. Když si pořídíte například jacka russela musíte počítat s větší časovou náročnější a aktivnějším životním stylem. Tomuto plemeni nebude stačit procházka okolo domu, vhodné jsou pro ně hodinové procházky a akčnější život. Oproti tomu třeba mops patří méně náročnější plemena, co se týče fyzické aktivity, na druhou stranu se ale může stát, že bude finančně náročnější vzhledem k častějšímu výskytu různých nemocí,” radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.
Při výběru vhodného psa si odpovězte na několik otázek: Kolik času psovi denně můžete a chcete věnovat? Chcete rodinného psa? Toužíte po parťákovi na běh anebo spíš jen po gaučovém povaleči? Jak velkou finanční rezervu máte v případě různých nečekaných výdajů? Dáváte přednost ostřejším psům nebo hledáte plemeno vhodné k dětem? I přestože se rozhodnete pro nějakou rasu, nikdo vám úplně nezaručí, že bude mít typickou povahu daného plemene, každý pes je “osobnost”.
Včera bylo pozdě
Slavíte-li narozeniny, výročí či máte jiný důvod k radosti a oslavě, určitě by “dárkem” nemělo být nic živého. Mnohdy se takto kupují a darují zvířata bez rozmyslu a spousta z nich pak skončí na ulici, v útulku nebo v lepším případě u známých a přátel.
Pořízení štěněte neberte na lehkou váhu a věnujte jeho výběru čas. Je to jedna z mála věcí v životě, která se nevyplatí příliš uspěchat. Zpětně si totiž uvědomíte, jak moc se vám to vyplatilo. Máte ve volbě plemena jasno? Skvělé, teď následuje další důležitý krok a to je vhodně zvolená chovatelská stanice.
Stvoření z “množírny”
Ať už chcete labradora nebo francouzského buldočka, udělejte si rešerši v chovatelských stanicích daného plemene. Poptejte se majitelů téhož plemene, odkud pejska mají, jaký je jeho zdravotní stav, jak probíhala koupě, jaký měli dojem z chovatelské stanice apod. Pokud si nějakou chovatelskou stanici vyhlídnete, zavolejte jim a domluvte si u nich návštěvu, abyste zjistili jak fungují, zda nemají problém ukázat zázemí pro pejsky, jak se o pejsky starají – jestli mají čisto, vypadají zdravě a nebojácně apod.
“Průkaz původu psa vám sice nezaručí, že pes bude naprosto zdravý a nebude mít ani rýmu. Nicméně je to garance toho, že když si budete chtít pořídit třeba toho mopse, tak vám z toho nevyroste jezevčík s placatým čumákem. Dále je to záruka toho, že zde neprobíhá nezákonné množení. Nicméně i mezi chovatelskými stanicemi se může najít taková, kde psi žijí v nepřijatelných a velice nevhodných podmínkách.. Proto je potřeba být velice obezřetný a dát si s výběrem pejska načas,” varuje Pučálka.
Jak poznáte, že pes je nejspíš z množírny: Majitel šťeňat vás nechce pustit dovnitř. Bude se snažit vám psa prodat někde na parkovišti nebo “po cestě”, ať přece nejedete takovou dálku. Zvíře nevypadá zdravě (nemá očkovací průkaz nebo v něm chybí potřebné zápisy). Vnutí vám zvíře beze smlouvy a chce peníze “na ruku”. Zvíře vám dá i bez toho aniž by se zajímal, kam jede a jaký bude mít domov. Často vám zvíře nabídne a obratem dá dříve než v osmi týdnech (minimálně do té doby by mělo být u matky). Když se vám na zvířeti něco nebude pozdávat budou vás přesvědčovat, že vše je v naprostém pořádku. Pes je mnohem levnější oproti standardní ceně z chovatelské stanice (věřte, že se vám tato koupě nevyplatí).
Důvěřuj, ale prověřuj
Máte vybrané plemeno, provedli jste rešerši různých chovatelských stanic a máte mezi nimi pár favoritů? Dalším krokem by měla být jejich návštěva a pečlivé prozkoumání toho, odkud bude váš psí parťák pocházet. Všimněte si toho, jak jsou majitelé stanice ochotni vás pozvat k sobě na návštěvu, jak se ke zvířatům chovají, kolik tam mají různých plemen, jaká je tam čistota, zda jsou zvířata zavřená v kotcích, anebo mají volný výběh, ptejte se na zdravotní obtíže a dědičné zdravotní problémy pejsků. A hlavně chtějte vidět fenku a psa, jakožto rodiče štěněte.
Vše černé na bílém
Chovatelskou stanici máte vybranou a prověřenou, co teď? Štěně by k vám mělo jít po několika jeho návštěvách v dobré fyzické a zdravotní kondici, čipované, proočkované a ve věku minimálně osmi týdnů s průkazem původu a očkovacím průkazem (očkovací průkaz a cestovní pas v jednom). Štěně by dále mělo být čisté, bez lysin, hravé, nemělo by být hubené a taky by se nemělo nějak více drbat. Často pejsek dostane “výbavičku” a krmivo na několik následujících týdnů. Pokud se vám na pejskovi něco nezdá, majitel by vám měl dovolit vzít ho na veterinu a nechat ho zkontrolovat veterinářem.
Ať už kupujete psa od kohokoliv, a je jedno jestli se jedná o štěně nebo dospělého psa, vždy chtějte kupní smlouvu. Smlouva by měla obsahovat údaje o prodávajícím, kupujícím, přesné údaje o štěněti a jeho zdravotním stavu. Pokud možno nechte si návrh smlouvy poslat dopředu, ať máte dostatek času si ji prostudovat. Bez podepsané smlouvy si psa nepřebírejte.
Tip: Jste na návštěvě v chovatelské stanici a nevíte, které ze štěňat si vybrat? Pozorujte je jak si hrají. Jistě si všimnete těch více akčních, pomalejších, anebo i těch co o vás nejeví zájem. Nicméně často se stane to, že pes si vybere dříve páníčka, než páníček jeho. A pak je už jasno!