Rady a tipy, 14. 1. 2021

Stal se boj s psími či kočičími chlupy v domácnosti vaší každodenní rutinou? Ať děláte, co děláte, stejně vždycky nakonec někde najdete chomáček nebo nechtěný „vzorek“ na křesle, kde se váš zvířecí miláček uložil ke spánku? Nejste sami! Problém s chlupy řeší každý majitel domácího mazlíčka. Což je vlastně dobrá zpráva – existují totiž vyzkoušené postupy, jak s vypadanou srstí zatočit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Poradíme vám, co tedy dělat, pokud bojujete se zvířecími chlupy na…

…čalouněné pohovce, křeslu nebo v posteli

Možná jste se rozhodli, že váš miláček nebude líhat na pohovce, ale on má samozřejmě jiné představy. A tak se občas po práci vracíte domů a na svém oblíbeném odpočinkovém místě vás vítají podezřelé chomáče. Anebo jste boj vzdali předem a smířili se s tím, že i když má Alík nebo Micinka šest pelíšků po celém bytě, stejně nejčastěji lenoší na pohovce. Co s tím?

Kočka na gauči

Jednou z možností je nakoupit zásobu lepicích válečků a pravidelně chlupy „odlepovat“. Pokud vám dojdou, můžete se spolehnout i na kus izolepy, jen počítejte s tím, že jí spotřebujete poměrně velké množství.

Levnější variantou jsou obyčejné gumové rukavice. Ty lehce navlhčete a přejíždějte jimi po čalounění – chlupy se pěkně slepí a vy pak jednoduše posbíráte vytvořené vlhké chomáče. Obdobně funguje i navlhčená houbička na nádobí (jen je třeba myslet na to, že se z ní chlupy mnohem hůře dostávají, takže vaše spotřeba houbiček stoupne).

…linu, dřevěné nebo plovoucí podlaze

Pokud máte domácnost vybavenou tvrdými podlahami, jako je PVC, laminát, dřevo nebo plovoučka, pak máte určitou výhodu – chlupy se do takového povrchu nezapíchnou, a tak se snáze uklízejí. Nevýhodou může být, že před vámi chomáče chlupů „utíkají“, když se je snažíte zamést nebo vysát (pokud nemáte vhodný vysavač). Výsledkem mohou být chuchvalce v rozích nebo pod nábytkem, kam se při úklidu člověk těžko dostává.

Pes na podlaze

Co s tím? Ideální je každodenní úklid, nejlépe kombinace vysávání a vytírání. Na pomoc můžete povolat i obyčejný smeták, jen počítejte s tím, že ten nezachytí všechny chlupy. Ostatně i některé vysavače s tím mají problémy – i proto byste měli vždy také vytřít. Mokré chlupy se na hadr nebo mop snadno nachytají, takže nebudou poletovat po bytě.

…koberci nebo předložkách

Textilní podlahové krytiny představují z hlediska úklidu trochu větší výzvu. Zvířecí chlupy se do nich moc rády zapichují, a tak je složitější se jich zbavit. Ale nic není samozřejmě ztraceno. Jen se musíte smířit s tím, že budete uklízet o něco častěji, pokud nechcete ke vzoru na koberci přidat chlupatý „přehoz“.

Vaším spojencem se stane výkonný vysavač, ideálně přímo určený na úklid domácností se zvířátkem, případně se speciálním nástavcem na chlupy. Ovšem nebudete-li vysávat každý den, může se stát, že se budete muset spolehnout i a další postupy. Jednou za čas určitě i na kobercích či předložkách vyzkoušejte trik s gumovými rukavicemi. Možná zabere spoustu času, než s nimi otřete celý koberec v obýváku, ale vaše snaha se vyplatí.

Kočka na koberci

Jednou z „babských“ rad, jak uvolnit chlupy z koberce, je smíchat v poměru 1 ku 3 aviváž a vodu a touto směsí s pomocí rozprašovače koberec postříkat. Až koberec zaschne, budou se chlupy vysávat z vláken mnohem snadněji. Jen myslete na to, že po koberci chodí i váš mazlíček (a možná na nich i lehá), a tak zvolte přírodní aviváž bez zbytečné chemie, jež by se mu mohla dostat do těla. Ostatně i vám nebo vašim dětem prospěje, když vynecháte zbytečné chemikálie při úklidu.

Úklid každý den. A bez práce!

Jak je z výše napsaného patrné, nejspolehlivějším způsobem, jak s chlupy v domácnosti bojovat, je každodenní pečlivý úklid. Jenže ruku na srdce – opravdu máte tolik času, že můžete každý den vyndat a sestavit vysavač, „přejet“ s ním celý byt a pak ještě s kbelíkem a hadrem či mopem úklid dokončit?

Řešením může být robotický vysavač, který dělá veškerou práci za vás, tedy vysaje i vytře, dokonce i když nejste doma nebo spíte. Na rozdíl od klasického vysavače bývá ten robotický mnohem tišší, a tak se nemusíte strachovat, že by z něho váš zvířecí miláček dostal psotník. Jen byste měli vybrat opravdu kvalitní vysavač.

Rowenta robot

S robotickým vysavačem Rowenta X-PLORER 60 získáte uklizenou domácnost a poradíte si s alergeny v prachu, aniž byste museli hnout prstem! Systém Aqua Force během vysávání rovnou i vytírá podlahu, takže nabízí opravdový efekt 2v1 a viditelně dokonalý výsledek! Vysoce účinný filtr zachytí 99,9 % prachu. Nejtenčí robotický vysavač od Rowenty s výškou pouhých 6 cm, včetně koleček, projede dokonce i pod nízkým nábytkem a dokonale uklidí díky vysokému sacímu výkonu až 2 300 Pa. Mimořádně přesný metodický navigační systém Smart Exploration 4.0 umožňuje pokrýt celou domácnost. Kromě toho je přístroj velmi intuitivní a snadno se používá: jednoduše se připojte k aplikaci a ovládejte robota kdykoli a odkudkoli. Je kompatibilní dokonce i s virtuálními asistenty s hlasovým ovládáním, takže můžete úklid domácnosti kompletně svěřit technologiím!

Štítky: úklid

Autor článku: Petra Chmelová; Shutterstock