Rady a tipy, 12. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Pejsci nám přináší radost, ale mnohokrát i starost ohledně správné výživy, výchovy a celkového zdravotního stylu. Často i pro chovatele zdánlivé maličkosti jako je výběr vhodných granulí a bezchybné zásady krmení mají ohromný vliv při správné výchově psa, která je pro vás i pejskův spokojený život to nejdůležitější.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

V následujícím textu vám přinášíme otázky, které si často klade nejeden chovatel čtyřnohých miláčků.

Volím vhodné granule?

Ač se Češi považují za veliké milovníky psů, mnozí z nich při výběru psího krmiva raději šetří, nečtou etikety se složením granulí a mají nízké povědomí o škodlivosti obsažených látek. Peníze, které lidé ušetří na krmivu, potom stejně utratí za léčebné výlohy u veterináře, takže takové chování vlastně nedává smysl. Při nákupu by proto neměla být určující cena, ale především složení krmiva. Zdravý pes vyjde chovatele z dlouhodobého hlediska levněji.

Pozor si dejte na granulovaná krmiva, podpořená velkou reklamou nebo tzv. ekonomické řady, které jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodné. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů.

Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická.

Dodržuji správné zásady během krmení?

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou si chovatelé často neuvědomují a podceňuji ji, je nedělat chyby při krmení, protože ty mohou vést nejen ke zdravotním problémům ale dost často i k výchovným starostem od neposlušnosti až po nepříjemné loudění jídla. Základním tabu by mělo být krmení psa jídlem od stolu. Je to naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení ve smečce jako my, ale učíme ho i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes loudí u cizích lidí např. v restauraci. Pozor, časté přilepšování stravy vařeným jídlem může mít za následek odmítání klasických granulí.

Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní.

Každé psí plemeno má svojí váhu a podle té vždy odměřte množství na základě tabulek na obalu krmiva.  Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Venčím svého pejska dostatečně často?

Pokud nemáme zahradu, kde bychom mohli pejska kdykoliv vypustit, musíme pravidelně venčit.  Důležité je zvíře naučit již od mládí určitému venčícímu režimu, na který si zvykne. Nepravidelný venčící režim může u pejska způsobit problémy s udržením malé i velké potřeby. Minimum by ale měly být 3 procházky za den, v délce minimálně 20 minut. Ráno, v podvečer a večer před spaním. Pes by neměl být přes den bez čůrání více než 8-9 hodin. Menší pejsci potřebují samozřejmě venčit vícekrát.

Pokud máte zahradu, je důležité jít se zvířetem na procházku i mimo prostory zahrady.  Dobré je pejska během vycházky zabavit aportem, popř. ho vzít sebou, když jedete na kolo nebo jdete běhat. Pejsek potřebuje vybít svojí energií, ale samozřejmě záleží na rase. Čivava bude např. potřebovat méně pohybu než temperamentní Jack Russel.

Jak naučit být pejska o samotě?

Většina z nás nemá takové zaměstnání, u kterého je možnost si brát pejska do práce. Důležité je si uvědomit než si pejska pořídíte, že je smečkové zvíře a není rád sám doma. Pokud máte zaměstnání, u kterého jste do noci v práci, je lepší si pořídit kočku, která samotu snáší lépe.  Samozřejmě někdy to nejde a pejsek musí být doma. Maximálně je ale přijatelných 7 – 8 hodin. Nutné je začít pejska naučit samoty již od štěněčího věku.

Čím dříve u pejska začnete, tím „lehčí“ pak pro něj bude zůstávat doma o samotě. Nejprve odejděte na čtvrt hodiny, pak na půl hodiny. Intervaly pak postupně prodlužujte. Když odcházíte z domu, tak se s pejskem dramaticky nelučte. Nejlepší je odejít a dělat jakoby nic. Pejsek pak nebude mít pocit, že se děje něco „nenormálního“. To samé i při příchodu domu, kdy vás pejsek radostně vítá, je dobré si nechat malinko odstup. Před tím, než pejska necháte delší dobu doma a odejdete do práce, tak ho vezměte na delší procházku. Pejskovi nechte na doma také zajímavé hračky, které bude mít na hraní pouze tehdy, když je doma sám.

Autor článku: Lenka Šmídová