Rady a tipy, 10. 6. 2023

Foto: Shutterstock

Plánujete leteckou dovolenou a svého čtyřnohého chlupáče chcete vzít s sebou? Na co byste se měli připravit a co všechno je dobré před odletem zajistit? Máme pro vás odpovědi na ty nejčastější otázky, které vám pomohou se rozhodnout, zda vzít mazlíčka opravdu s sebou.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pro některé páníčky je nepřestavitelné, že by měli odletět na dovolenou bez svých čtyřnohých miláčků. Ale napadlo vás někdy, jak se cítí samotní chlupáči a na co všechno sebe i je musíte připravit?

Stres z létání

Jako první si opravdu dobře promyslete, zda chcete svého mazlíčka vystavovat stresu z letadla. Létání je všeobecně pro zvířata velmi stresující záležitost. Zvažte, zda mazlíčka raději neumístit k příbuzným či do „zvířecího hotelu“ nebo třeba k některému z členů rodiny či k přátelům. Pokud jste rozhodnutí, konzultujte cestu s vaším veterinářem a požádejte ho o vhodné tlumící léky. Pro vašeho mazlíčka bude nejlepší, když celou cestu prospí.

Pas, čip, očkování

A u veterinární péče ještě zůstaneme – před tím, než vycestujete, je třeba si zjistit požadavky daného státu na očkování a označení vašeho mazlíčka. Přesné požadavky jednotlivých zemí najdete na stránkách státní veterinární správy. Základem je mít psa čipovaného a vlastnit mezinárodní pas pro přepravu zvířat se záznamem o pravidelném očkování proti vzteklině. Některé země také vyžadují odčervení 24-120 hodin před vstupem na území daného státu.

Pokud nejste v pase zvířete uvedeni jako jeho majitel, musíte si opatřit zmocnění od majitele. To by mělo být v mezinárodním jazyce. Pokud je to alespoň trochu reálné, pak nejlépe v jazyce dané země, tím si můžete ušetřit případné nepříjemnosti.

Cestování na palubě letadla

Další častou otázkou je, kde vlastně váš mazlíček stráví dobu letu. Hned na začátku je dobré vědět, že každá letecká společnost má jiné přepravní podmínky. Před nákupem letenek kontaktujte danou společnost a předem je informujte o vašem záměru. Mohlo by se totiž stát, že vám mazlíčka nepřepraví!

Obecně platí, že mazlíčci do 8 kilogramů mohou cestovat s vámi na palubě, ale po celou dobu musí být v přepravce. Jen pozor, váha se počítá i s přepravkou, která musí mít nepropustné dno. Po dobu letu nesmíte mazlíčka vyndávat!

Přepravku si můžete uložit pod sedadlo nebo na klín, v případě vzletu a přistání mohou letušky z bezpečnostních důvodů požádat o umístění do úložného prostoru nad hlavou mezi ostatní zavazadla. Poplatky za zvíře na palubě se u jednotlivých společností liší.

Cestování v zavazadlovém prostoru

Větší chlupáči musí bohužel cestu absolvovat v zavazadlovém prostoru. Ale nebojte se, letištní personál prostor připraví stejně jako na palubě. Prostor klimatizují a odtlakují stejně jako prostor pro přepravu cestujících. I přesto však většina psů tento převoz snáší dost těžko a je více než na místě požádat veterináře o léky na zklidnění.

Zvíře, které letí v zavazadlovém prostoru, se odbavuje u check-in přepážky stejně jako klasické zavazadlo. Kontroluje se, zda je přepravka dostatečně velká, zda má zvíře k dispozici vodu a možnost jejího doplnění z vnějšku. Přepravka musí být označená všemi potřebnými doklady a štítkem s označením majitele a jeho telefonním číslem.

Vodící a asistenční psi

Výjimku ze zákona mají vodící a asistenční psi. Ty mají letecké společnosti povinnost přepravit zdarma, a to vždy na palubě letadla spolu s majitelem. Přesto je dobré o tom společnost informovat předem.

Mazlíček jako emocionální podpora

Další výjimku mají i takzvaná “emotional support animals“ – zvířata, která prošla speciálním výcvikem a majiteli slouží jako emocionální podpora. Jen pozor, nestačí vaše usilovné přemlouvání, tento výcvik je nutné doložit lékařským posudkem. Pokud toto splňujete váš chlupáč, poletí s vámi na palubě a navíc zdarma.

Autor článku: Bára Tomášková