Rady a tipy, 28. 8. 2023

Foto: New Africa / Shutterstock

Navzdory příběhům o pejskovi a kočičce už odmala slýcháme, že pes a kočka se nemohou mít rádi, a tak pořídit si obě zvířátka rovná se pořádná pohroma. Jenže ve skutečnosti je harmonické soužití psa a kočky v jedné domácnosti možné.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ostatně vám to potvrdí řada lidí, kteří se rozhodli nedbat na předsudky a mají doma oba mazlíčky.

Máte doma pejska a rádi byste si k němu pořídili i kočičku nebo naopak, ale bojíte se je mít v jedné domácnosti? Soužití psa i kočky pod stejnou střechou nemusí být vůbec žádný problém. Stačí dodržovat pár pravidel a pořekadlo „mají se rádi jako kočka a pes“ se bude říkat ve vaší domácnosti bez ironie!

Odmalička spolu

I když se to na první pohled nezdá, tak pejsci a kočky dokážou být celoživotní věrní přátelé. Důležité je začít je navzájem socializovat již od narození. Nejlepší je, když si pořídíte malé koťátko a štěně najednou, rychleji si tak na sebe zvyknout.

Pokud máte již dospělou kočku nebo psa, tak jim pak pořiďte mláďátko. Nejlepší variantou je dospělý pes a koťátko. Dospělá kočka by mohla mít větší problém přijmout malé štěně.

Začátky hlídejte

Nejdříve kočku i psa důkladně pozorujte, aby na sebe zbytečně neprskali a nevyjížděli. V případě, že pes bude chtít kočku honit po bytě, je na místě ho pokárat. Psi po nějaké době začnou kočku ve smečce respektovat jako nadřazenou a nechají ji být.

Může se stát, že kočka po psovi vyjede packami, je proto dobré ji ze začátku malinko přistřihnout drápky. Dopřejte si společné chvíle, ale věnujte se také každému zvlášť. Když pohladíte jedno zvíře, pohlaďte ihned i druhé.

Nic nelámejte přes koleno

Je důležité, aby nové štěně či koťátko mělo vlastní místo. Pro malé kotě je dobré připravit i malý prostor, kam se může jít schovat, když se bude cítit ohrožené. Toalety u koček dávejte na místo, kam se hned nedostane pes, protože se může stát, že se pejsci budou chtít na kočičím trusu „pochutnat“.

Nenuťte je být stále spolu a hrát si. Pes i kočka si k sobě dřív nebo později najdou cestu sami. Dobré je také dát do pelíšku kočky a pejska dečku, kterou po několika dnech vyměníte. Zvířata si zvyknout na svůj pach.

Jak krmit?

Pes a kočka musí mít na jídlo každý vlastní vodu i misku, protože obě zvířata si teritoriálně hlídají stravu.

Rozhodně není vhodně krmit stejnými granulemi či stejnou stravou. Pes a kočka potřebují zcela jiné složení stravy. Například kočičí žrádlo je bohatší na bílkoviny a tuky, kterých pes potřebuje o trochu méně. Takže pes krmený kočičím žrádlem může více přibývat na váze. Zvířata také krmte odděleně.

Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to šelmička, která je zvyklá chodit lovit v noci. Ideální jsou 2–3 porce denně v pravidelných intervalech. Možností je také nechat misku s granulemi k dispozici kočce celý den. Jen by měla být na pro pejska nedostupném místě.

Autorský článek

Autor článku: Andrea Veselá

New title