Rady a tipy, 23. 12. 2019

Foto: Shutterstock

Chtěli byste vánoční idylku dopřát i vašemu pejskovi? Pokud se budete držet několika hlavních zásad, tak se vám to určitě podaří. Běžná strava pro lidi do psích misek nepatří a není tomu jinak ani během vánočních svátku.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Když kapra, tak speciálně připraveného

Běžná strava pro lidi do psích misek nepatří a není tomu jinak ani během vánočních svátku. Chcete-li přesto dopřát svému chlupáči něco výjimečného, tak mu kupte prémiovou konzervu, kde máte na výběr ze spousty příchutí, které udělají vašemu pejskovi radost. Místo bramborového salátu servírujte mrkev, celer nebo řepu.

„Pokud budete trvat na klasickém kaprovi a bramborovém salátu, tak kapra připravte syrového a kvůli kostem řádně rozemletého a salát maximálně dietní a neochucený,“ radí Zuzana Novotná.

Samostatnou kapitolou je vánoční cukroví

Na stole vám voní čerstvě upečené vánoční cukroví a pod stolem smutně kouká váš pejsek. Vy po dlouhém váhání podlehnete jeho smutným očím a rozhodnete se mu také dopřát něco sladkého?

„Tak na to raději úplně zapomeňte, pakliže nechcete strávit Vánoce u veterináře. Psům sice nemusí menší množství cukroví způsobit hned otravu, ale to neznamená, že pro vašeho psa není škodlivé. Nebezpečné jsou především rozinky, čokoláda a cukr,“ varuje specialistka. Ovšem i zde můžeme vhodnou alternativou utěšit pejskovy chuťové buňky. Na internetu naleznete mnoho receptů na psí sušenky, které si váš chlupáč jistě zamiluje.

Stromeček ohradit a svíčky na stůl

K vánočnímu období neodmyslitelně patří i krásně vyzdobený stromeček. Mnozí z vás ladí vánoční atmosféru i měsíc před samotným Štědrým dnem. Bohatě vyzdobený a třpytící se stromeček může být „trnem v oku“ vašemu čtyřnohému spolubydlícímu, jenž se bude za každou cenu snažit jednu z těch vánočních ozdob ukořistit. Co v takovém případě dělat?

V zásadě máte dvě možnosti. První je poněkud nepraktická, ale časově nenáročná, a sice, že vystavíte kolem stromečku ohradu, tak aby se k němu pejsek nedostal. Druhá možnost je pracnější a spočívá jednoduše v tom, že budete pejska bedlivě sledovat a pokaždé, kdy se přiblíží ke stromku a bude z něj chtít něco uloupit, dáte mu jasně najevo, aby si stromku nevšímal. Ideálně ho zabavte hračkami a trénujte zákazové povely. Snažte se pejska nenechávat v místnosti s vánočním stromkem bez dozoru.

Zpříjemňujete si vánoční atmosféru plápolajícími svíčkami? Pro jistotu je umístěte mimo dosah psího čenichu. Nikdo nechce řešit zbytečně popálený čumáček vašeho hafana. Mnozí by snad namítli: “kdo se jednou spálí, podruhé si dá pozor.“ Raději zvolte méně drastickou cestu a užijte si svátky v klidu a pohodě.

Autor článku: Lenka Šmídová