Rady a tipy, 18. 7. 2020

Foto: Shutterstock

Žít v jedné domácnosti společně s čtyřnohými chlupáči dá někdy pěkně zabrat, zvláště co se úklidu týče. Existují však vychytávky a nejrůznější pomocníci, kteří nám dokážou pravidelný úklid parádně usnadnit. O které jde?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Od podlahy

Z některých miláčků padá srst o sto šest, jiní vyhazují podestýlku z klece nebo mávají zběsile křídly v kleci plné peří. Z úklidu se tak stává nekonečný únavný koloběh, ovšem existuje řešení! Namísto neefektivního zametání, kterým se prach se srstí a jinými nečistotami spíš víří a přenáší z místa na místo, zkuste sáhnout po vysavači. Některé jsou speciálně navržené tak, aby ze země důkladně sebraly každý chlup, například díky nástavci s rotačním kartáčem. Každodenní vysávání s těžkým vysavačem za zády však také není ideální, proto se mezi milovníky zvířat stal robotický vysavač pomocníkem k nezaplacení. Takový vysavač vás oprostí od veškerých starostí, sám vysaje všechny typy podlah, nezapomene ani na těžko dostupná místa, jako například pod postelí, a zase se vrátí na dokovací místo. Mnohé robotické vysavače mají i funkci vytírání.

Pokud jste přeci jen příznivci zametání, rozhodně sáhněte po gumovém, antistatickém koštěti či smetáčku, který používají kadeřnice v salonech. Díky jeho úžasným vlastnostem nahrnete chlupy na jednu hromádky, aniž by vám poletovaly sem a tam kvůli statickému napětí.

Přes nábytek

U gumových nástrojů zůstaneme. Stejně jako u podlahy, i z čalouněného nábytku lze díky antistatickému materiálu odstranit chlupy rychle a efektivně. To platí zejména pro nadílku od krátkosrstých zvířátek, jejichž chlupy se umí nešikovně vzpříčit a zapíchnout do měkké látky. Gumové štětiny na kartáčích, nástavcích či speciálních rukavicích je bez problémů shrnou. Pro odstranění jemných delších chlupů můžete zkusit sílu polyesterových vláken, které se taktéž využívají prostřednictvím nástavců či rukavic k odchlupování.

Prach a srst poletuje vzduchem a často usedá na veškeré povrchy v domě. Pro takové případy je ideální mít po ruce sprej proti prachu, který na nábytku vytvoří ochranný film a nečistoty na něm tak budou ulpívat o poznání méně. Výborným pomocníkem je i hadřík z mikrovlákna, takzvaná švédská utěrka, která udělá službu i za použití na sucho.

Po oblečení

I když je hezké cítit přítomnost mazlíčka všude, výjimkou bývá oblečení, na němž se chlupy do společnosti se to příliš nehodí. Nejlepším přítelem majitelů chlupatých mazlíčků je bezpochyby sušička. Ta z oblečení odstraní téměř všechny chlupy, vlasy či vlákna. Sami se budete při čištění filtru divit, kolik toho tato pomocnice zachytila. Pokud nepatříte mezi její vlastníky, můžete ji částečně nahradit samočisticími válečky a speciálními odchlupovači. Poslouží i klasická gumová rukavice, v případě nouze i namotaná izolepa nebo navlhčená dlaň. Šaty sice dělají člověka, ale láska je láska, a tak není od věci někdy přehlédnout nepříjemnosti spojené s našimi mazlíčky.

Štítky: úklid

Autor článku: Andrea Veselá