Rady a tipy, 12. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste čerstvým majitelem koťátka? Jistě oceníte praktické rady, které vám pomohou se na příchod nového zvířecího člena dobře připravit, či pravidla v oblasti výživy.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kotě se zpravidla pořizuje od 13. týdne jeho života (minimálně od 10. týdne), to je doba, kdy přechází od kojení k pevné stravě. Pokud kotě oddělíte od matky dříve, hrozí při přechodu na jinou stravu, než je mateřské mléko, závažné žaludeční potíže.

Kočičí bráchové

Koťata

Pořizujete-li si kotě do osmi měsíců věku, je dobré zvážit, zda si nevzít rovnou dvě. Pes se dokáže dobře zabavit se svým pánem např. aportem. Kočky ale mají trochu jiný svět a při hře si nejlépe rozumí s další kočkou.

Ideální je pořizovat rovnou sourozence. Protože koťata se spolu zabaví, a vy tak zmírníte případné poškození bytu, které kočky z „nudy“ často mohou způsobit.

Jak na krmení

Kotě

Ze začátku je důležité kotě krmit až 6krát denně. Má malý žaludek, takže aby do sebe dostalo optimální dávku všech živin, musíme mu podávat stravu několikrát za den. Vhodné jsou kapsičky s vysokým obsahem masa nebo speciální mléko pro kočky. Později přidáváme granulovanou stravu.

Dobré je granule změkčit trochou vody, popřípadě masovým vývarem, dostaneme tak do kočky více tekutin. Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná. Od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně. Dodržujte pevný režim a krmte vždy ve stejnou dobu. Kočky jsou rituální zvířata a nepravidelnost nemají rády.

Důležité je také naučit koťata dodržovat pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Dávejte je jinam než misky s jídlem, kočky nerady pijí hned vedle místa, kde jedí. Praktická je speciální fontánka na vodu

I koťata potřebují vitaminy

Kotě

Koťata rostou až 10krát rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy maximumální pozornost. Strava musí být bohatá na vitaminy a minerály.

Nezbytný je vitamin A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny. Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin a málo uhlohydrátů. Rozhodně nejsou vhodné produkty s obsahem jater, které jsou pro kočky moc energeticky vydatné.

Kromě kvalitního krmení jsou důležité i další věci – především spousta lásky a času, který věnujete společným hrám s kotětem, aby u vás bylo opravdu šťastné.

Štítky: kotě

Autor článku: Petra Chmelová; Shutterstock