Rady a tipy, 27. 5. 2020

Foto: Shutterstock

Ne všechna zvířata mají štěstí na milující rodinu, znají teplo domova nebo se mohou vrátit do volné přírody. Řeč je o němých tvářích, které jsou umístěny v útulcích, azylech a záchranných stanicích či zoologických zahradách.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Často se jedná o zvířata týraná, nemocná či opuštěná. I když nemáte možnost takové zvíře adoptovat, můžete mu pomoci jinak – na dálku.

Podpora

Prohlédněte si webové stránky organizace, napište e-mail nebo rovnou zajděte na osobní návštěvu, nejlépe s předchozí telefonickou domluvou. O zvířata v nouzi se většinou starají lidé se srdcem na správném místě, kteří ocení jakýkoliv zájem a podporu. Často jde o dobrovolníky, kteří se zvířatům věnují ve svém volném čase. Takové činy zasluhují obdiv! Vlídné slovo je jistě velice potěší.

Pokud se jedná o domácí mazlíčky, kontakt s člověkem většině z nich neskutečně prospěje. Můžete jít vyvenčit pejska z útulku nebo pomazlit kočičky v depozitu. Možná si některého chlupáče natolik zamilujete, že s vámi jednou odejde domů.

Propagace

Efektivním řešením, jak pomoci potřebným zvířatům, je bezpochyby jejich zviditelnění. Jakmile se dostane opuštěný mazlík do povědomí širšího okruhu lidí, má mnohem větší šanci na adopci, než kdyby o něm nikdo nevěděl. Stejně tak sdílením žádosti o pomoc zajistíte i případnou finanční podporu, kdy se mnoho lidí složí na náklady na veterinární péči nebo krmivo. Finanční zátěž se tak rozloží do zanedbatelných podílů.

Hmotné dary

Pokud máte doma nějaké staré deky, ručníky, různé kusy látky nebo třeba matrace, neváhejte se obrátit na některý útulek, azyl nebo depozitum. V těchto zařízeních jsou všechny tyto věci každodenně využívány, a tak se rychle ničí. Vy se tak zbavíte harampádí, které jinde poslouží jako měkký pelíšek pro opuštěnou zvířecí dušičku.

Vhodné jsou i čisticí přípravky nebo krmivo. Pokud se rozhodnete darovat krmivo, raději se předem informujte, čím jsou zvířata krmena. Může se stát, že vaše nabídka nebude přijata. Není to z důvodu pohrdání či rozmazlenosti – příčinou často bývá potravinová intolerance a alergie, kdy každá změna krmiva způsobí zvířeti zdravotní problémy.

Finanční příspěvek

Jak se říká „korunka ke korunce“ a hned je o něco líp. I malá finanční pomoc může pokrýt potřebné náklady, jako je například koupě krmiva, léků, očkování, odčervení nebo jiná veterinární péče. Peníze jsou univerzální dar, který zařízení s opuštěnými zvířaty ocení ze všeho nejvíce, jelikož je mohou ihned použít pro ta zvířata, která to nejvíce potřebují.

I malá pomoc je pomoc a dobrý skutek je k nezaplacení.

Štítky: adopce

Autor článku: Andrea Veselá