Rady a tipy, 29. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Ještě než vyrazíte do zverimexu, k chovateli či do útulku, není od věci připomenout si, co je vlastně k domácímu mazlíčkovi dobré vědět. Nezáleží na tom, zda si chcete pořídit křečka nebo dogu – jsou věci, které mají všichni mazlíčci společné (tedy kromě pozitivního vlivu na váš život).

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

S čím musíte počítat?

Vstupní investice

Samotné zvířátko nemusí představovat vysoké pořizovací náklady – křeček, rybička nebo kočka z útulku nezatíží sami o sobě vaši peněženku výraznějším způsobem. Jenže pamatujte, že každé zvíře potřebuje nějakou tu výbavu! Pelíšek, terárium, akvárko, misky, pítka, klec, vodítko, podestýlku… Ačkoli si můžete jít do zverimexu pro mazlíčka za stovku, může se stát, že odejdete s účtem klidně přesahujícím tisícovku (nebo několik tisíc, v případě větších či náročnějších zvířat).

Náklady do budoucna

A u financí ještě zůstaňme. I péče o mazlíčka něco stojí. Krmení, výbava, ale i veterinární péče, to všechno se umí na rodinném rozpočtu podepsat. Opravdu vaše peněženka tohle všechno na několik let ustojí?

Životní prostor

Ačkoli ve zverimexu se v jednom akváriu tísní šest křečků, neznamená to, že si váš nový mazlíček nezaslouží pořádný prostor! Pamatujte, že zvířata jsou v obchodech nebo útulcích jen dočasně, a tak i kotce, klece, terária apod. jsou velikostně přizpůsobena tamním podmínkám. Rybičkám nebude dobře ve sklenici od okurek, andulka nebude nadšená z klece 30 x 30 centimetrů. Raději si nechte poradit od odborníků, kolik které zvíře ve vaší domácnosti „zabere“ místa.

Nejde o značku

Při nákupu krmiva, které především v případě psů a koček dokáže být pořádnou ranou pro rodinný rozpočet, se neřiďte jen značkou, ale především složením. Možná zjistíte, že existují granule či konzervy, jež jsou levnější než ty vyhlášené, ale které přitom obsahují kvalitnější živiny. Také krmení přizpůsobte stavu či věku zvířete (např. pro seniory, mláďata, velké psy, kočky žijící v bytě, zvířátka se zdravotními potížemi, nadváhou apod.).

Chce to čas

Nečekejte, že jen co si přinesete zvířátko domů, budou z vás nejlepší kamarádi. U řady psů a koček to sice platí, ale ne vždy. A například křeček vám hned nebude šmejdit po ruce a spát vám za krkem. Dejte mazlíčkovi čas, aby si na nové prostředí zvykl, aby pochopil, že mu nechcete ublížit a nemusí se vás bát.

Cesta k veterináři

Koupili jste si psa nebo kočku, případně přinesli jste si je z útulku? Pak se co nejdřív objednejte k veterináři, který zvířátko prohlédne, případně naočkuje a doporučí speciální péči, pokud bude potřeba.

Dětská péče

I když jste zvíře pořídili svému dítěti, nepočítejte s tím, že se bude schopné o zvíře zcela postarat. Pamatujte, že i když jste několikrát deklarovali, že venčení bude jen a jen na vašem potomkovi a že kočičí záchod či ptačí klec vy rozhodně čistit nebudete a o plné mističky se musí postarat vaše dcera či váš syn, zvíře je vaše odpovědnost! Děti jsou děti, náročná péče o domácího mazlíčka nemusí být v jejich podání ideální. To vy jste dospělý člověk, který musí dohlížet a zajistit, aby vašemu zvířátku nic nechybělo!

Štítky: kočky , psi

Autor článku: Petra Chmelová