Rady a tipy, 20. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Mít psa je úžasná věc. Kdyby nebyla, určitě by tihle čtyřnozí společníci neobývali tolik domácností. Ale pořízení psa znamená i spoustu odpovědnosti – zvíře totiž není doplněk do bytu, ale živá bytost. Není samozřejmostí, že vám přináší radost. Od vás se totiž očekává to samé.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ať už jste vždycky toužili po psím společníkovi, nebo vás děti od rána do večera prosí, abyste jim pořídili štěkajícího kamaráda, není dobré se jen tak z nadšení vrhnout do nejbližšího útulku (či k nejbližšímu chovateli) a přinést si odtud štěně nebo odrostlého psíka. Musíte si být jisti, že jste na příchod zvířete připravili nejen sebe, ale i svůj byt apod.

V každém případě mějte na paměti následující skutečnosti:

Pes vyžaduje spoustu času a energie

Psí polibek

Pokud žijete sami a v práci jste od nevidím do nevidím (nebo žijete s partnerem, který je na tom s vytížením podobně), pes pro vás není ideálním zvířetem. S křečkem nebo želvou sice není tolik legrace (i když možná byste se divili), ale určitě nebudou naříkat a smutnit, když vás uvidí, jen když přijdete utahaní domů a zhroutíte se do postele…

Pes neumí být dlouho sám

Pes je smečkové zvíře, ne samotář. Takže pokud chcete hodně cestovat, alespoň jednou do měsíce trávíte několik dnů na služební cestě apod., ještě jednu pořízení psa zvažte.

Psi potřebují prostor

Hra se psem

Jestliže žijete v panelákovém 1+kk, není úplně moudré nastěhovat si do něj třeba dogu. Každý pes potřebuje dostatek prostoru, jinak se nudí (a nejenže má pak větší tendenci ničit váš majetek, ale může i onemocnět). Při výběru plemene proto vždycky pamatujte na velikost svého (potažmo psího) obydlí.

Štěňátka jsou roztomilá, ale je s nimi spousta práce

Štěně je trochu jako dítě. Musíte se o něj pečlivě starat, a navíc ho musíte všechno naučit. Pokud na to nemáte čas nebo energii (případně peníze), raději si pořiďte dospělého, vycvičeného psa.

Budete muset přizpůsobit byt

Psí pelech

Počítejte s tím, že s příchodem psa se do vašeho obydlí nastěhuje i kopa pískacích hraček (jsou přímo ideální na zakopávání), drahé a cenné věci budete muset přestěhovat z dosahu zvědavého čumáku (nebo hbitého ocasu), ukrýt (nejlépe pod zámek) budete muset i chemikálie (včetně běžných čisticích prostředků) a léky.

Do vašeho života vstoupí veterinář

K péči o psa patří i ta zdravotní. Očkování, preventivní prohlídky, nemoci, zranění… S tím vším musíte počítat.

Nic není zadarmo

Pes a peníze

Doby, kdy pes dostal nějaký ten zbytek od večeře, na které si pochutnávali jeho páníčkové, jsou (nebo by měly být) dávno pryč. Takže musíte počítat s tím, že krmení něco stojí. To samé platí o veterinární péči.

Budete si to užívat

Navzdory výše napsanému, pes přinese do vašeho života spoustu zábavy a radosti. Užijte si to!

Autorský článek

Další info: 10 Things You Need To Know Before Getting a Dog; 10 things you need to know before getting a dog

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock

New title