Rady a tipy, 3. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Vidíte ve vašem pejskovi potenciál na výstavního šampiona, ale nevíte, co taková výstava obnáší? Důležitá je příprava. Čím dříve začnete, tím lépe. Připravenost znamená hladký průběh a příležitost k úspěchu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na co před výstavou nezapomenout?

Nácvik

Bez předchozího nácviku není dobré na výstavu chodit. Pes musí vědět, co se od něj bude očekávat, a náležitě se podle toho musí chovat. Většinu úkonů můžete s vaším chlupáčem trénovat již od štěněte. Mladý pejsek si mnohem lépe zvykne na povely a manipulaci, která je při výstavě potřeba.

Postoj

Pejsek musí umět v klidu stát ve výstavním postoji. Při této příležitosti má rozhodčí možnost ohodnotit tělesné proporce psa, protože si jej může důkladně prohlédnout. Pejsek by v této pozici měl působit hrdě. Měli byste tedy trénovat, aby držel hlavu vysoko, stál vzpřímeně a sledoval vás nebo pamlsek se zájmem a zaujetím.

Pohyb

Pes se hodnotí i v pohybu. Jakožto psovod máte za úkol psa předvést tak, aby se pohyboval v požadované rychlosti, což je při tréninku velice důležité. Hodnotí se běh v kruhu, kdy pes kluše po levém boku psovoda.

Kontrola

Rozhodčí kontroluje chrup, u samců i varlata. Pejska byste tedy měli naučit, že fyzický kontakt není nic nebezpečného a rozhodčího se nemusí bát. Při kontrole zubů se sleduje počet zubů, skus, přední zuby i stoličky, proto by si měl pes nechat otevřít tlamu.

Úprava srsti

Vzhled srsti často dotvoří celkový dojem a velice ovlivňuje vzhled psa. Upravená srst při hodnocení vždy přidá plusové body. Jak pejska upravit záleží na jeho typu srsti a rase. Vždy by však srst měla být čistá, bez chuchvalců, dredů nebo různých nečistot.

Pejska můžete upravit před výstavou doma nebo jej přenechat odborníkům v psím salonu. Vždy by mělo být na prvním místě zdraví psa, proto nepoužívejte žádné agresivní kosmetické přípravky. Na místě pak můžete pejska ještě upravit rozčesáním.

Vybavení

Na výstavu potřebujete výstavní vodítko, misky a útočiště pro pejska. Záleží i na vašem vzhledu. Jakožto psovod máte i vy podíl na tom, jakým dojmem působíte na rozhodčí. Proto byste měli zvolit důstojné, ale především pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit příjemně a uvolněně. V šatníku byste měli najít takové kousky, které mají jinou barvu, než jakou má váš čtyřnohý mazlík. Jeho barva by totiž měla dostatečně vyniknout.

Při cestě na výstavu oceníte zejména skladné věci, jelikož toho s sebou povezete opravdu mnoho. Proto je praktické vzít cestovní misky a skládací klec – tzv. kennelku, která je lehká a manipulace s ní tak nebude nijak náročná.

Nezapomeňte na občerstvení jak pro sebe, tak i pro pejska. Výstava může trvat dlouho a nedostatek vody by mohl vést k dehydrataci.

Autor článku: Lenka Šmídová