Sezóna klíšťat se blíží, vyberte pro psa nejlepší způsob ochrany

Rady a tipy, 9. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Krásný jarní den je jako stvořený k procházce. Sluníčko ale neláká ven jen nás. Ze svých úkrytů lezou i jiní tvorové, mezi které patří bohužel právě také otravná klíšťata.

Ta doslova hladově čekají na to, až vlezou vašemu čtyřnohému mazlíčkovi do kožíšku a budou pít krev nejen jemu, ale i vám. Jedná se totiž o nepříjemné parazity. Jak se jim efektivně ubránit?

Na výběr je opravdu velké množství nejrůznějších přípravků, které mohou vašeho chlupáče ochránit před parazity. Většina z nich funguje nejen na klíšťata, ale i na blechy a jiné nevítané hosty v srsti. Pokud se nemůžete rozhodnout, kterou variantu ochrany zvolit, není nic lepšího než vyzkoušet, co právě vašemu mazlíkovi vyhovuje nejlépe. Sledujte přitom složení, délku účinnosti a reakci zvířete. Některé přípravky jsou krajně nevhodné pro kočky, a proto si dejte pozor při výběru i na určení, pro koho dané antiparazitikum je.

Obojek, pipeta, nebo sprej?

Antiparazitní obojek je oblíbenou formou ochrany před klíšťaty, a to zejména díky snadné aplikaci. Obojek jednoduše nasadíte a máte na několik měsíců vystaráno. Při výběru obojku je potřeba myslet na jeho délku. I když se dají obojky snadno zkrátit nebo rozstřihnout napůl, nekupujte větší velikost, než váš chlupáč potřebuje. Závisí totiž hlavně na hmotnosti psa, v obojku pro velké psy je více účinné látky.

To samé platí i u spot-on přípravků, tedy u aplikace pipetou. Vždy je lepší řídit se příbalovou informací, aby nedošlo k nežádoucímu předávkování. Pipeta se aplikuje přímo na srst, po jejím nanesení by nemělo zvíře alespoň několik hodin přijít do přímého kontaktu s ostatními členy rodiny. Sprej je méně oblíbený hlavně u plachých zvířat, jelikož vydává při aplikaci nepříjemný zvuk. Některé spreje lze použít i na ošetření okolí, což lze ocenit při zamoření bytu blechami.

Kromě těchto přípravků existují i antiparazitní šampony, kapky, pěny nebo dokonce i pudry. Nejefektivnější jsou však výše zmíněné obojky a pipety, a to díky jejich dlouhé výdrži. Navíc mnoho z nich funguje i po kontaktu s vodou, což plavci v horkých letních dnech jistě ocení. Čím dál oblíbenějšími se stávají i tablety.

Přírodní alternativy

Pokud má váš pes či kočka po běžných přípravcích proti parazitům zdravotní problémy v podobě alergických reakcí, podráždění kůže a vypadávání srsti nebo jen nechcete používat chemii, určitě se nebojte sáhnout po přírodní formě ochrany. Existuje mnoho obojků, kapek nebo šamponů, které obsahují pouze přírodní esence a oleje, které jsou zaručeně bezpečné a přitom efektivně odpuzují klíšťata i blechy. Navíc většina z těchto přípravků velice příjemně voní, přece jen se jedná o směs bylin a éterických olejů. Zajímavou alternativou je i jantarový obojek, kdy má pryskyřice také odpudivé účinky na klíšťata.


Zobrazit diskuzi ke článku