Tipy, jak sebe nebo dítě odnaučit bát se psů

Rady a tipy, 17. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Pes je nejlepší přítel člověka. Je to celosvětově oblíbený domácí mazlíček, který se stal součástí života mnoha lidí jakožto právoplatný člen rodiny. Co když ale toto nadšení nesdílíte a z chlupáčů máte vy nebo některý z vašich blízkých naopak strach? Pokud s tím chcete něco dělat, zde najdete pár tipů, jak svoji fobii zvládnout.

Malé krůčky

Je vám nepříjemné potkávat cizí psy v okolí a vyhnout se jim je téměř nemožné? Řešením rozhodně není zůstat zavřený v bezpečí domova. Naopak, pokud budete cíleně vyhledávat řízený kontakt s hafany, získáte potřebnou důvěru a sebevědomí. Ideální je sledovat například pejsky na cvičišti z dálky nebo se zúčastnit nějaké kynologické akce, kde se majitelé chlupáčů musí chovat zodpovědně a kde jsou jejich miláčci pod naprostou kontrolou. Na běžných procházkách se totiž bohužel někteří pejskaři nechovají ohleduplně a nechávají své pejsky volně pobíhat. S takovými jedinci, ale i s těmi vzornými, kteří mají své miláčky na vodítkách, zkuste promluvit. Uvidíte, že mnoho z nich váš problém pochopí a příště si svého psa včas zabezpečí, anebo vám nabídnou nějakou formu pomoci.

Známý má chlupáče? Výborně!

Úplně nejlepším řešením, jak si na přítomnost psů zvyknout, je domluvit se s nějakým kamarádem nebo známým, který má chlupáče, na návštěvě nebo společné procházce. Samozřejmě záleží na tom, zda je onen psík socializovaný a vychovaný, aby na vás při prvním kontaktu radostně neskočil nebo vás naopak nevystrašil štěkotem. Díky společně strávenému času, kdy je pes pod kontrolou majitele, máte prostor k utváření důvěry ve psa a ztrátě ostychu a strachu. Brzy totiž zjistíte, že se není čeho bát.

Rozkošná štěňátka

Kdo by nemiloval štěňátka? I když nejste nadšenci do psů, roztomilá mláďata vás jistě obměkčí. Takováto stvoření vám totiž nemohou nijak ublížit, pokud se tedy jedná o několikatýdenní chlupaté kuličky. Starší rošťáci už rádi koušou, což však nemyslí zle, ale chtějí si jen hrát. S chovatelem se můžete dát do řeči a zjistit, jaké to je mít doma smečku malých chlupáčů. Kromě nezávazné návštěvy chovatele může nastat i taková situace, že si štěně pořídí někdo z rodiny nebo z blízkého okolí. Nepropadejte panice a využijte toho! Ke štěňátku si snadno najdete cestu, a jak poroste, bude se prohlubovat i váš vztah a nakonec budete sdílet radostné okamžiky s velkým dospělým psem bez sebemenších problémů.


Zobrazit diskuzi ke článku