Rady a tipy, 22. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Patříte-li k hrdým majitelům psího mazlíčka, jistě si kromě všech těch radostí, jež soužití se štěkajícím přítelem poskytuje, užíváte i neustálého úklidu. Chlupy, špína zvenku i rozházené žrádlo z misek jsou nepřátelé, s nimiž bojuje každý majitel psa.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak si úklid po pejskovi co nejvíce usnadnit?

Nečekaný pomocník proti chlupům

Že se váš miláček rozhodl vyspat na gauči nebo u vás v posteli, poznáte snadno – podle spousty chlupů, které za sebou zanechal. Jak je z čalounění či prostěradla dostat co nejsnáze? Pomozte si obyčejnou gumovou stěrkou, kterou většina z nás používá při mytí oken. Chlupy se na gumě zachytí a po několika tazích po nich na gauči nebude ani památky.

Ruční práce

Dalším tipem, jak dostat chlupy z textilních povrchů, jsou gumové rukavice. Těmi přejíždějte kruhovými pohyby po povrchu (skvělý je tento postup u koberců, i když se ve větších místnostech docela nadřete), chlupy vytvoří větší chuchvalce, jež se dají snadno sebrat. Pokud vypadaná srst přeci jen odolává, rukavice navlhčete.

Pomoc při nehodě

Občas se stane, že pejsek nepočká až na venčení a uleví si na koberec. Co s takovou nepříjemnou skvrnou? Zasypte ji vrstvou sody, nechejte působit a vysajte. Postup opakujte, dokud nebude nejhorší nečistota pryč. Pak znovu použijte sodu, kterou do koberce „zapracujte“ vlhkým hadříkem a vyčistěte jej. Soda nejenže odstraní skvrnu, ale také nepříjemný zápach.

Jak na granule

Většina z nás nakupuje psí granule ve větším balením, s nímž je poměrně obtížné manipulovat (nejen kvůli hmotnosti). Odsypte proto část krmení do plastové nádoby s víčkem a misku psovi plňte z ní. Nejenže nehrozí, že rozsypete granule po celé místnosti, ale uzavřená nádoba vás ochrání i před pachem, který granule vydávají (a kdo by chtěl, aby jeho hosté při vstupu do jeho bytu cítili především granule).

Pořádek u mističky

Ne vždycky se pejskové chovají jako příkladní strávníci, a tak občas granule nebo konzervy lítají okolo mističek (o vybryndané vodě ani nemluvě). Pořiďte pod misky pro psy omyvatelnou podložku (jakési prostírání) – granule z ní snadno sesypete a vodu setřete.

Rozkousané kabely

Pokud váš pejsek patří mezi milovníky kabelů, udělejte vše pro to, aby se k nim nedostal – nejenže můžete přijít o zdroj energie pro své spotřebiče, ale hlavně váš miláček může přijít k velmi vážnému úrazu elektrickým proudem. Postříkejte kabely, které nejdou schovat či zakrýt, octem. Ten by měl neposlušné tlamičky od nebezpečné zábavy odradit.

Auto bez srsti

Vozíte-li psa autem, měli byste mít na paměti především jeho i svou bezpečnost (nikdy by pes neměl být v autě volně!). Ovšem i spousta chlupů na sedadlech je jistě něco, co každý majitel řeší. Pořiďte si proto speciální deku pro psy do auta – nejenže ochrání sedadla před přímým kontaktem se srstí a špinavými tlapkami vašeho miláčka, ale navíc je většinou vyrobena z materiálu, který se snadno vyklepává i pere.

Malý trénink

Psi jsou velmi chytrá a především učenlivá zvířata, tak toho využijte! Naučte svého mazlíčka, že když se přijde z procházky, nemůže se rozběhnout po bytě do té doby, než mu otřete tlapky, že má svůj vlastní pelíšek, a tudíž není nutné, aby s vámi spal v posteli, případně že jsou určité části bytu, kam pejsci nemají přístup.

Štítky: psi , úklid

Autor článku: Petra Chmelová