Tipy, jak své kočce usnadnit návštěvu veterináře

Rady a tipy, 7. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Manipulace s kočkou často nemusí být procházka růžovou zahradou. Většina koček návštěvy u veterináře snáší velice těžko. I pouhé očkování tak může být velkým stresem nejen pro zvíře, ale i pro majitele.

Jak se dobře připravit na tento nelehký úkol?

Včasné přípravy

Pro kočičku je velkým strašákem již samotná přeprava, kdy ji dáme do malé stísněné přepravky a neseme ji do neznámého prostředí, popřípadě jedeme autem či jiným dopravním prostředkem. Pokud na toto zacházení není kočka zvyklá, může být problém ji do přepravky dostat. Zvláště se bude bránit v tom případě, kdy už ví, co ji čeká, a přepravku si již z předešlé návštěvy veterináře spojila s negativním zážitkem. Tomu je potřeba předejít tak, že z přepravky uděláme běžnou věc, takový pelíšek, kam může kočička každý den chodit dle potřeby a kde se bude cítit dobře a v bezpečí.

Jakmile kočka nevidí v přepravním boxu žádnou hrozbu, je ideální začít s trénováním přepravy nanečisto. Nejprve stačí na krátkou dobu zavřít dvířka a zase je otevřít a nechat kočku jít, jakoby se nic nedělo. Později můžete přistoupit k manipulaci s boxem i k samotné přepravě, která by však měla trvat krátkou dobu. Pokud se během trénování začne kočička bát, nechte jí potřebný čas a trénink odložte.

Pohodlí a bezpečí

Přepravku bychom měli přizpůsobit tak, aby se v ní kočka cítila „jako doma“. Pomůže tomu například její oblíbená deka nebo vaše oblečení, ze kterého kočka ucítí známý pach. Přepravka by měla být prostorná, aby se v ní kočička nemačkala. Pro její pocit bezpečí je vhodné přehodit přes přepravku nějaký kus látky, který zajistí přítmí a úkryt. Zároveň by kočička měla mít dostatek vzduchu.

Kočičku můžeme uvnitř boxu prokrmovat jejími oblíbenými dobrotami, abychom utvořili pozitivní asociaci s přepravou. Pamlsky lze využít i při lákání kočky do přepravky, čímž lze docílit toho, že se s malou šelmou nebudete muset prát. Často však zvířata při zvýšeném stresu nechtějí přijímat žádnou potravu, a tak na ni alespoň zkuste přenést trochu klidu a pohody. Vystresovaný páníček je totiž pro mazlíčka to nejhorší.

Když není zbytí

Pokud potřebujete urychleně dostat kočku k veterináři a ona ne a ne spolupracovat, je potřeba přikročit k jiné strategii. Pokud se kočka nenechá uplácet dobrotami, je agresivní a vzpíná se, neměli bychom s ní manipulovat násilím, abychom jí neublížili. Namísto toho je efektivnější nechat ji chvíli bez povšimnutí a při vhodné příležitosti ji vzít a zabalit do nějaké deky nebo osušky a opatrně ji dát do přepravky. U veterináře je pak na místě informovat personál o povaze zvířete a požádat o pomoc při manipulaci.

Výběr lékaře

Pro ošetření problematického pacienta je potřeba zvolit opravdu zkušeného veterináře, který má bohatou praxi v ošetřování koček. Takto zběhlý doktor si mnohdy umí poradit sám, protože ví, jak kočičku správně chytit a zafixovat. V některých případech je na místě k dispozici i sestřička nebo druhý lékař, který vám může při držení kočky pomoci. Vždy je lepší předem zavolat do veterinární ordinace a popsat váš problém, aby se mohl personál připravit na pár škrábanců, se kterými se v této branži počítá, a tak se nemusíte předem stresovat.


Zobrazit diskuzi ke článku