Rady a tipy, 20. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Pejsek může ležet uprostřed kuchyně na zemi, v obýváku na gauči nebo třeba v koupelně na předložce. I když to pro něj může být pohodlné, měli bychom mu i tak dopřát vlastní vyhrazený prostor, kde se bude cítit bezpečně a uvolněně.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nehledě na to, že na různých místech v domě pes často překáží svým dvounohým spolubydlícím, zvláště pokud rád leží uprostřed místnosti nebo u dveří.

Pelíšek pejskovi poskytne zázemí, kde jej nebudou ostatní členové domácnosti příliš rušit. Jaký typ pelechu vybrat, aby chlupáčovi vyhovoval?

Velikost pelíšku

Psí pelech by měl být natolik velký, aby se v něm pes mohl natáhnout, přičemž by tělem neměl přesahovat přes okraje. Platí zde pravidlo – čím větší, tím lepší. Někteří pejsci sice preferují stísněnější prostory, ale měli bychom myslet na to, že i pes v průběhu spánku často mění polohy a různě natahuje končetiny, navíc v chladných měsících by se vedle něj mohla vejít například ještě deka na přikrytí. Pokud máme vícero domácích mazlíčků, mnohdy také dojde k tomu, že spolu pelíšek sdílejí a odpočívají společně. I proto je lepší vybrat větší rozměr.

Snadná údržba

Při výběru psího království je nutné myslet i na hygienu. Pokud pořizujeme pelíšek štěňátku, které ještě nemá hygienické návyky a rádo ničí věci, je vhodné vybrat takový typ, který půjde snadno a rychle vyčistit a štěněčí zoubky na něm nezanechají ničivé šrámy. Mezi takové lze zařadit například plastové pelechy, do kterých se dále ještě vkládá měkký polštář, matrace nebo deka. Tyto plastové tvrdé košíky mívají propustné dno a lze je snadno omýt pod tekoucí vodou nebo jen otřít hadříkem a vrchní polštář vyměnit či vyprat.

Dalším vhodným typem na snadnou údržbu jsou takové pelechy, které mají snímatelný potah. Nemusíte tak prát celý pelíšek, který by se mnohdy ani nevešel do pračky, ale pouze svrchní látku. I samotný typ látky může svými vlastnostmi přispět k rychlému vyčištění, zejména pokud se jedná o látku s vodoodpudivou úpravou, kdy lze pelech také v mnoha případech pouze otřít či opláchnout.

Pohodlí

Každý pejsek je jiný a má odlišné preference. Příliš se však jejich požadavky na příjemný odpočinek neliší. Jedná se hlavně o celkový komfort, teplo a pohodlí. Psí pelíšek by měl být dostatečně vysoký, aby jej pes neprolehl až na zem. Vysoký pelech psovi poskytne oporu pro klouby, což jistě ocení starší jedinci. Zároveň psa chrání před chladem od země.

Měkké polštáře nebo matrace jsou mezi pejsky také velice oblíbené a stejně jako jejich výška, i tvrdost má vliv na psí klouby. Příliš tvrdý podklad pro spánek i odpočinek způsobuje nepříjemné otlaky.

Co se týče materiálu, stejně jako u lidí, i mnozí psi preferují příjemné látky, které jsou hebké a nedráždí kůži. Některým psům může vadit i látka, co šustí. Při pohybu pak takový zvuk ruší nejen psa, ale i ostatní obyvatele místnosti.

Dále záleží na vašem pejskovi, jestli preferuje útulné skryté místo nebo má raději přehled o tom, co se děje kolem a rád se natáhne. Existují totiž různé typy psích obydlí, kdy lze krom klasického tvaru pelíšku nebo matrace pořídit i různé kukaně ve tvaru iglú, psí domečky, postýlky nebo i lehátka. Vždy by měla být na prvním místě praktičnost a hlavně pohodlí psa, aby na takovém místě rád odpočíval. Pokud koupíte menší, ač vyšperkovaný psí domeček jen proto, že se vám vzhledově líbil, může se z něj rázem stát pouhá bytová dekorace. Pejsek si totiž stejně raději najde jiné místo k ulehnutí, protože neřeší vzhled, ale komfort.

Autorský článek

Štítky: psi

Autor článku: Lenka Šmídová