Rady a tipy, 16. 12. 2019

Foto: Shutterstock

Pokud jste zatoužili pořídit si koníka, můžete zvolit, zda si jej ustájíte doma, pokud vám to podmínky dovolují, nebo jej budete mít v některé stáji poblíž. Obojí má svá pro a proti.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ustájení mimo domov

Tato varianta je na místě, pokud nemáte dostatek prostoru, času a možností se o koně starat doma. Jedná se o komerční ustájení, jezdecké kluby nebo chovatele. Stáje nabízejí mnoho služeb a o koníka se zaměstnanci rádi postarají. Musíte však počítat s vyššími náklady, které jsou spojeny nejen s péčí o koně, ale i s dojížděním.

Tento způsob má řadu výhod. Kůň má neustálou péči a je pod kontrolou odborníků. Nemusíte se starat o likvidaci hnoje a jiné problémy spojené s údržbou. Za koníkem přijedete podle vašich možností a společně si užijete čas naplno. Pokud navíc stáj nabízí i možnost trénování, nemusíte za trenérem dojíždět s koněm.

Co se týče nevýhod, je jasné, že hlavním zádrhelem je nedostatek kontroly. Když koníka nevidíte každý den a sami jej nekrmíte, nemůžete mít jistotu, zda je vše v pořádku. Proto je důležité vybírat opravdu seriózní stáj, nejlépe na doporučení od známých či přátel.

Ustájení doma

Před tím, než si pořídíte koně, musíte přizpůsobit prostory vašich stájí i pastviny tak, aby zvířeti nehrozilo žádné nebezpečí a aby byl kůň zdravý a spokojený. Oproti komerčnímu ustájení máte svého koníka stále pod dohledem a je jen na vás, čím jej krmíte a čím podestýláte. Sami si také můžete určit časový harmonogram.

Velikou výhodou je posílení vzájemného vztahu. Je více než zřejmé, že když o koně pečujete každý den, vytvoří si k vám silnější pouto, než když vás vídá jednou za čas na projížďce.

Ustájení koně je velká výzva. Musíte si rozmyslet, zda budete mít koně celoročně venku v takzvaném venkovním volném ustájení, nebo jej budete vodit do stáje. Záleží převážně na prostoru, který můžete koni poskytnout a taky na počtu zvířat.

Pokud se chystáte zařizovat stáj, dbejte na to, aby se dovnitř dostalo dostatek přirozeného světla zvenčí a hlavně vzduchu. Zároveň by tu však neměl být průvan. Koně nesnáší chlad a tvrdý podklad, a tak by podlaha měla být z měkčího materiálu, než dlaždice nebo beton.

Nezapomínejte na to, že budete potřebovat prostory na skladování podestýlky a krmiva. Najít vhodné místo, kde nebude příliš vlhko, může být mnohdy problém. Stejně tak se musíte potýkat s likvidací hnoje.

Záleží na vás a vašich možnostech a podmínkách, pro jakou variantu se rozhodnete. Obě mají své klady i zápory a pořízení koně je běh na dlouhou trať, a proto s rozmyslem nepospíchejte. Přeci jen si pořizujete kamaráda na několik desítek let. Zvážení všech možností vám jistě pomůže v rozhodování.

Autor článku: Lenka Šmídová