Výcvik, 29. 9. 2023

Foto: Mackland / Shutterstock

Agility je jedním ze psích sportů, který postupně získává čím dál více příznivců. A není se čemu divit. Tento sport je zábavný nejen pro účastníky, ale i pro diváky a psí fandy.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jedná se o aktivní spolupráci psovoda se psem, kdy pes zdolává nejrůznější překážky v co nejkratším čase. Skáče přes překážky, prolézá tunely, přebíhá lávky a houpačky, a to všechno nejlépe bez chyb a ve správném pořadí a směru.

Jak s tímto sportem začít a pro koho je vhodný?

Sport pro každého

Agility může bavit každého psa bez ohledu na rasu či velikost. Existují tři kategorie podle výšky, takže se nemusíte bát, že by váš pejsek byl příliš malý nebo naopak velký. Nejdůležitější je, aby tato aktivita psa bavila a nepůsobila mu zdravotní potíže. Proto je nutné začít s agility až v době, kdy pes neroste,“ upozorňuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Pro malá štěňátka není skákání přes překážky vhodné a příliš to zatěžuje klouby a kosti. Také pejsci starší a náchylnější na problémy s pohybovým aparátem vyžadují zvláštní přístup, kdy je dobré po konzultaci s odborníkem přizpůsobit míru zatížení nebo i podávat doplňky stravy a kloubní preparáty. Horní věková hranice tedy neexistuje, takže pokud je pes vitální, sport ho baví a pohyb mu nedělá problém, může i psí senior vyhrávat závody v agility.

Jak začít

Pokud vás tento sport zaujal a chtěli byste se mu se svým čtyřnohým mazlíčkem věnovat, nejlepší je si nejprve zjistit pár informací a podívat se, jak probíhá trénink i závody v praxi. K tomu máte nespočet možností, agility je totiž v České republice velice oblíbeným sportem a jeho tréninku se věnuje mnoho lektorů. Závody se konají na různých místech několikrát do roka.

Nejsnadnější je začít tak, že se s pejskem přihlásíte na cvičiště, kde výcvik probíhá. Nejprve vás bude trenér učit, jak se psem při agility komunikovat. Stěžejní je pozitivní přístup, protože pejska musí zdolávání překážek bavit a trénovat by měl s chutí a nadšením. Proto je dobré pejska často odměňovat,“ říká odbornice.

Ze začátku nečekejte velké výkony. Pejsek se nejprve musí s jednotlivými překážkami seznámit a naučit se, jak je správně překonávat. Určitě pejska nenechávejte bez dozoru trenéra přelézat překážky, ke kterým jste se ještě společně nedostali. Pejsek by totiž mohl snadno spadnout nebo si jinak ublížit, což by mohlo vést k tomu, že z dané překážky bude mít strach a nebude chtít dále spolupracovat. Nevhodné jsou také překážky mimo cvičiště, například na psích hřištích, které nesplňují parametry profesionálního vybavení a mohou být nebezpečné. Často totiž mají příliš velký sklon, jsou moc vysoké nebo mají kluzký či nerovný povrch.

Co je k tomu potřeba

Na trénování agility toho příliš nepotřebujete. Nejdůležitějším vybavením jsou pamlsky nebo hračky, které motivují pejska a slouží jako odměna. Trenér vám jistě poskytne instrukce, co si přinést na první trénink,“ doplňuje Lucie Šámalová.

Co se týče překážek, ty se nacházejí na cvičišti. Pokud chcete trénovat i doma na zahradě nebo v parku, můžete si některé překážky vyrobit i sami. Mezi takové patří například slalom nebo skokové překážky. Vždy je ale lepší mít překážky oficiální, ať už kvůli bezpečnosti psa, jak bylo zmíněno výše, nebo kvůli správnosti prováděného pohybu.

Proč začít

Agility může být vaší společnou aktivitou, při které utužíte vzájemný vztah, odreagujete se a užijete si spolu mnoho zábavy. Pravidelný pohyb přinese vám i vašemu čtyřnohému mazlíkovi lepší kondici a pevnější zdraví. Zdokonalování se na tréninzích a účast na soutěžích je velkou výzvou. Úspěch a spokojený pes je tou nejlepší odměnou.

Autorský článek / Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková