Výcvik, 14. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Češi jsou známí jako národ pejskařů. Ne všichni čtyřnozí mazlíci jsou si však vzájemně sympatičtí. Co tedy dělat, pokud narazíte na agresivního psa, nebo jak útoku ideálně předejít? A jak se bránit? Odborník Tomáš Vykydal upozorňuje, že pokud se psi rvou a jsou do sebe zakousnutí, do tlamy jim nesahejte. Poranění tím můžete ještě zhoršit, případně ublížit sami sobě.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Situací, za jakých může dojít k agresi, je mnoho. Vždy záleží, zda se ti psi spolu znají a jde jen třeba o hračku, nebo se naopak jedná o útok neznámého psa. Zda zvířata prostředí znají, nebo jsou v něm poprvé. Samozřejmě svoji roli hraje i velikost zvířete. V každém případě je třeba nepropadat panice. Je třeba se rozhodovat rychle a důrazně. Co konkrétně dělat, když se psi rvou?

“Jako první věc při útoku je třeba na zvíře rázně zařvat. Případně pokud jde o agresi kvůli pamlsku, nebo hračce a podobně, tak je třeba tu danou věc vzít. Pokud nic takového nepomáhá, je v případě možnosti zdroje vody (hadice, kýbl, potok) jej využít. Studená voda zvířata zastaví. V krajním případě, pokud si na to troufáte, tak můžete se pokusit psy od sebe odtrhnout,” upozorňuje Tomáš Vykydal s tím, že mezi další tipy, jak zastavit útok, může patřit pepřový sprej na psy, případně i na lidi. Nicméně je třeba obezřetnosti, aby nedošlo k ohrožení sebe sama, případně dalších lidí a zvířat v okolí.

“Zároveň platí, že když už k útoku dojde, rozhodně není dobré se snažit psa vytrhnout ze zubů útočníkovi, protože tak můžete způsobit ještě horší poranění. A to dokonce i sami sobě,” varuje specialista.

Do náruče, nebo ne?

Velikost zvířete může hrát svou roli. Pro malá plemena může být souboj nebezpečný. Pokud tedy jste majitelem takového zvířete, tedy zhruba ve velikosti do výše kolen, tak v tom případě může pomoci i vzít psa do náruče. “Větší zvířata určitě ne. Většinou to naopak situaci daleko zhorší. Pes v náručí bývá mnohdy agresivnější a to i přes to, že si to jeho majitel nemusí uvědomovat. Což pak následně o to více dráždí útočící zvíře,” shrnuje Vykydal.

Co dělat po útoku? Pokud k útoku a zraněním dojde, tak je dobré si na místě s majitelem agresivního zvířete vyměnit kontakty, případně zajistit svědky, poranění vyfotit na mobilní telefon. Pokousání se nebojte zeptat majitel útočníka na očkování proti vzteklině. Jestliže majitel agresora není ochotný spolupracovat, nebo na místě není, pak nezbývá než zavolat policii.

Základem je prevence

Kromě řádného výcviku a dobrých znalostí vlastněného zvířete, je důležité umět předvídat jednotlivé situace. I dobře vycvičený pes se může dostat do situace, kdy bude napaden, nebo naopak zaútočí.

“To znamená, že pokud z dálky vidím blížící se zvíře, u kterého mám pochybnosti, že by se nemusel snést s mým psem, je lepší například přejít silnici, odejít z úzkého prostoru a podobně. Můžete vytvořit klidně překážku ze svého těla a pokud si je člověk jistý, že by nastal konflikt, může zkusit potenciálního útočníka odehnat,” říká specialista s tím, že pokud vidíte majitele druhého psa, je dobré ho nějakým způsobem upozornit a tím rovněž předcházet konfliktu. “Bohužel z vlastní zkušenosti znám psa, kde spouštěčem k útoku byla jeho majitelka, která dala postupem času vlastnímu psovi pocit neohrozitelnosti,” uzavírá Vykydal.

Zdroj: TZ PetCenter

Autor článku: Andrea Veselá