Co rychle udělat, když vašeho mazlíčka napadne cizí pes

Výcvik, 1. 3. 2021
Scéna jako z hororu – cizí agresivní pes se vrhne na vašeho miláčka, všude krev, chomáče chlupů, štěkot. Taková situace je nejen nepříjemná, ale i nebezpečná. Mnohdy totiž může jít vašemu pejskovi o život, v přímém ohrožení jste i vy a kolemjdoucí. Co v takovém případě dělat?
Předvídavost a mapování terénu
Konflikt mezi dvěma či více psy může vyvstat během sekundy, a tak je lepší být vždy připraven. Jak se ale na takovou situaci připravit? Ideální je předvídat dopředu, orientovat se v prostoru a mít v záloze plán, co v případě konfliktu dělat. Proto se při každé procházce rozhlížejte, zda se v okolí nepohybuje cizí pes bez vlivu majitele, a pokud máte sebemenší podezření, raději se s chlupáčem vydejte jiným směrem. V některých případech je na místě i zavolání policie, protože může jít o psa ztraceného, dezorientovaného i zraněného.
Jak poznat agresivního psa
Ne všichni psi na volno jsou nebezpeční. Často se jedná o veselá a hravá štěňata nebo poslušné psí seniory. Jak je rozeznat od rváče? Pojďme se podívat na signály, které říkají, že bude zle:
- pes vrčí, ježí se mu srst na zádech
- pes ohrnuje pysky, cení zuby
- pes je napjatý, má vysoko zdvižený ocas
To, že pes nevykazuje známky agresivity, ještě neznamená, že ke konfliktu nedojde. Stejně jako u lidí, i mezi psy panuje určitá míra sympatie a některý chlupáč jinému prostě nesedne. Proto je lepší být ve střehu při kontaktu s jakýmkoliv čtyřnohým sokem, který neposlouchá nebo nemá v blízkosti svého majitele.
Přímý kontakt s agresorem
Řeč je o momentu, který předchází útoku – k vašemu mazlíkovi se blíží nebezpečný pes s poněkud jasným záměrem zaútočit. Atmosféra by se dala krájet, je přirozené, že začínáte být nervózní. V tomto okamžiku ale nechte úzkost stranou a pokuste se útoku včas zabránit. Můžete zavolat na majitele, ať si psa odvolají a připnou na vodítko. Často jsou však majitelé na míle daleko, a tak vám nezbude nic jiného, než si poradit svépomocí.
Na cizí psy docela efektivně funguje, pokud na ně zakřičíte nějaký povel nebo se je budete snažit odehnat, a to například dupáním, tleskáním, máváním vodítkem nebo jekotem. Psí agresor jde totiž ve většině případech po vašem psovi, a tak lidskou reakci neočekává.
V případě nouze je i jednou z možností využití obranných prostředků, a to například pepřového spreje nebo paralyzéru. Jejich použití chce však dávku zodpovědnosti a rozumu, aby nedošlo k nepříjemné nehodě, kdy nechtíc ublížíte sobě nebo ohrozíte okolí.
Pokud máte malého psíka a řítí se na vás velký pes baskervilský, můžete svého mazlíčka ochránit i tak, že jej umístíte na nejbližší, psovi nedostupné místo. Tím je například cizí zahrada. Plot agresora jistojistě zastaví, pokud je dostatečně vysoký. I když po zažehnaném neštěstí není zrovna jednoduché dostat vašeho miláčka zpoza plotu zpět, za jeho zachráněný kožíšek to stojí, nemyslíte?
Napadení
Co ale dělat, kdy už je pozdě a útoku se nedalo předejít? I když v dané chvíli nebudete nejspíš ovládat své emoce, je nutné zachovat chladnou hlavu a jednat v klidu. Jestliže cizí pes drží toho vašeho za kůži, rozhodně se nesnažte svého miláčka vyprostit z tlamy jeho taháním či škubáním. Tím byste mu způsobili mnohem závažnější poranění, než je samotné kousnutí. Proto se doporučuje zaměřit se raději na útočníka, v nejlepším případě jej zezadu chytit za obojek, lehce jej přidusit, zvednout do vzduchu nebo zlehka zakleknout. Při nedostatku kyslíku se bude chtít útočník nadechnout a v té chvíli pustí vašeho psíka ze svých spárů. V tomto okamžiku je potřeba zajistit, aby se k sobě psi znovu nedostali. Ideální je, aby tento postup využil majitel agresora. Přeci jen sahat na cizího psa není zrovna bezpečné. Někdy ale bohužel není zbytí.
Mohlo by se vám líbit
Jak účinně zbavíte psí tlapky bláta
17. 4. 2021
Nejčastější mýty o kočkách, kterým stále věříme
16. 4. 2021