Jednoduché triky, kterými zaměstnáte psí hlavu

Výcvik, 25. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Povely k základní poslušnosti váš chlupáč už ovládá, tak proč se nezaměřit na triky, kterými byste okouzlili jiné pejskaře na procházce, hosty na návštěvě nebo dokonce diváky při nějakém vystoupení? Zde je pár inspirací k těm nejrozkošnějším kouskům!

Popros!

Tento povel je velice známý a oblíbený. Mnozí chlupáči se jej naučí sami od sebe, kdy chtějí dosáhnout či vidět na něco dobrého a přitom trpělivě vyvažují rovnováhu. Pokud tento trik váš psík zatím neovládá, zkuste jej navést za pomoci pamlsků. Začínejte tak, že pejsek bude v poloze „sedni“ a vy si stoupnete k jeho zádům. Nyní dejte dobrůtku dozadu nad jeho hlavičku, přičemž jej lehkým dotykem můžete přesvědčit, že jej nohami zezadu jistíte. Díky vaší poloze se chlupáč svými zády o vaše nohy opře a neztratí tak rovnováhu. Postupně to můžete zkoušet bez asistence, dokud se pejsek nezdokonalí v udržení balancu. Připravte se, že jakmile si tento trik váš mazlík osvojí, bude jej hojně využívat!

Styď se!

Na pejska, který si schová čumáček pod tlapku, se nedá zlobit. Naučit psíka tento trik vyžaduje větší dávku trpělivosti, než je tomu s jinými povely. Záleží samozřejmě na postupu i povaze vašeho chlupáčka. Některým talentům jde i tento úkon automaticky, zvláště pak v případě, kdy tlapku k očištění čumáku běžně používají. Osvědčená rada, jak tento trik pejska naučit, je umístit hafanovi na čumák něco, co mu tam bude vadit a co mu zároveň nijak neublíží. Přeci jen se nejedná o týrání, ale o zábavný trénink. Ideální je k tomuto použití kulička z lepicí pásky nebo lístek z lepicího papírového bločku. Často se používá i gumička do vlasů, která se na čumáček navlékne. Ta by však měla být dostatečně volná, aby to pejska nebolelo. Učení nových triků je příjemná záležitost, která by měla být hojně doprovázena pochvalami a odměnami, nikoli nedobrovolné trápení. Jakmile si chlupáč začne onu věc z čenichu sundávat, odměňte ho! Později si pejsek s povelem spojí pohyb tlapky a zvládne tento trik i bez podobného zlepšováku.

Poklona!

Uklonit se po výkonu, to je potřeba! Jak to chlupáče naučit? Tento trik se učí podobně jako povel „lehni“ s tím rozdílem, že pejskovi dáme ruku pod bříško tak, aby na zem položil jen hrudník a zadní nohy přitom nepokrčil. Postupně ruku můžeme oddalovat, dokud se chlupáč neukloní sám!

Zamávej!

Podobně jako povel „pac“ se učí i psí mávání. Jednoduše oddalujte ruku, na kterou obvykle psík pokládá svou tlapku, dokud nemávne „do prázdna“. Jakmile si mazlík spojí slovní povel s tímto úkonem, nebude vaši ruku již potřebovat. Můžete pak společně zamávat odcházejícím hostům.


Zobrazit diskuzi ke článku