Výcvik, 11. 4. 2024

Foto: Jus_Ol / Shutterstock

Pes v kleci? Ač to zní jako týrání zvířete, mnohdy klec poskytne naopak bezpečí a ochrání jej před hrozbami, které na něj mohou v domácnosti číhat. Další využití má klec i při cestování, kdy slouží jako mazlíkovo útočiště a zajištění bezpečnosti v autě.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pes však musí klec vnímat pozitivně. Jakou klec pořídit a jak na ni pejska navyknout?

Výběr klece

Zásadní u výběru klece je její velikost. Klec by měla být dostatečně velká, aby si v ní pes mohl pohodlně lehnout, stoupnout, sednout, také se otočit a natáhnout. Běžně jsou k dostání klece z pletiva a drátů, které jsou vhodné pro běžné užití,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Do auta existují speciální klece, které jsou při nárazu mnohem odolnější než klasické drátěné. Tyto transportní klece jsou vyrobeny z hliníkových profilů a jsou vyztuženy po stranách.

Látková klec neboli kennelka je přepravka vhodná zejména na různé akce, výstavy a výlety, jelikož je lehká a dá se snadno poskládat. Zároveň je pro pejska pohodlná, protože jej nikde netlačí. Dobře poslouží i doma místo pelíšku,“ doplňuje odbornice.

Zvykání pejska na klec

Chlupáče do ničeho nenuťte. Nejprve umístěte klec na místo, kde ji chcete mít, nebo ještě lépe tam, kde má pes pelech. Vybavte klec měkkou matrací či dekou (nebo starým pelíškem). Pejsek bude nejprve klec prozkoumávat a očichávat, přece jen se jedná o velkou zajímavou věc. Klec takto může stát bez využití klidně několik dní, dokud ji váš mazlík nebude vnímat jako součást domácnosti,“ říká Lucie Šámalová.

Velký pokrok může nastat, pokud dáte do klece pejskovi krmení. Spojí si tak klec s něčím pozitivním a zjistí, že tam není rušen. Také mu do ní můžete hodit hračku nebo pamlsky a za každý krůček kupředu jej odměňovat.

Dvířka otevřená!

Rozhodně pejska hned nezavírejte v kleci.

Opravdu je důležité nechávat pejskovi volný východ, aby zezačátku mohl kdykoliv odejít. Pokud byste jej v kleci ihned zavřeli, mohl by mít pocit úzkosti a omezení, nebo by začal panikařit, čímž by si snadno způsobil zranění. Strach by způsobil, že by podruhé již do klece nechtěl vejít,“ varuje psí trenérka.

Nerušit!

Klec by měla být místem, kde má pes klid. Proto by neměla být na rušném místě a můžete ji například i přehodit dekou či nějakým přehozem, abyste pejskovi vytvořili útulný úkryt. Chlupáč se brzy naučí, že klec je jeho útočištěm, kde si může nerušeně odpočinout třeba po venčení, krmení nebo dovádění. Je proto dobré poučit i děti, že pokud se pejsek rozhodne odpočívat v kleci, nemá se rušit.

Klec není za trest

Do klece by měl pejsek chodit rád a nikdy za trest. Proto jej do ní neposílejte, když něco provede. Naopak jej za pobyt v ní chvalte a můžete vyzkoušet i různé hry s využitím klece,“ nabádá Lucie Šámalová.

Mnozí lidé, kteří byli k pořízení klece skeptičtí, si ji nyní nemohou vynachválit. Časem si pejsek může klec natolik oblíbit, že v ní bude rád trávit spoustu času, jelikož se pro něj stane místem klidu a pohody.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková