Výcvik, 20. 1. 2024

Foto: SeventyFour / Shutterstock

Pejsci jsou radost, ale často také starost. Protože během svého života se často naučí spoustu nehezkých zlozvyků, jako je žebrání, pojídání odpadků a jiných „lahůdek“, neustálé štěkání či ničení nábytku.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mnoho lidí si myslí, že psa nejde jeho neřestem odnaučit, takže mu je tolerují nebo ho fyzicky trestají v domnění, že to pomůže, ale opak je pravdou. Pes je tvor učenlivý i ve starším věku, je ale potřeba mít trpělivost a ve volném čase se mu co nejvíce věnovat. Výsledky se jistě dostaví i bez fyzických trestů. A jaké nejčastější zlozvyky trápí pejsky?

Žebrání

V našem výčtu nemůže chybět žebrání a loudění. Pokud tyto zlozvyky chcete trochu eliminovat, tak musíte být opravdu přísní a nikdy psovi nedávat zbytky jídla, ani nic neházet od stolu. Pouze mu do jeho misky podávejte stravu v pravidelný čas.

Dobré je psům dávat granule nebo konzervy a nevařit jim lidské jídlo. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo. Také na psa nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Opravdu nikdy mu nic neházejte od stolu. Psovi stačí takto přilepšit dvakrát či třikrát a zvykne si loudit.

Dodržujte pravidlo, že pokud jíte, tak je pes na svém místě. Zakažte také členům rodiny nebo například cizím lidem, kteří často nějakou tu mlsku od jídla hodí, aby psovi přilepšovali. Pes má své krmivo a neměl by vůbec konzumovat to lidské.

Neustálé štěkání

To, že si pes občas zaštěká, patří k jeho přirozenosti. Když doma štěkne na zvonek, je to v pořádku. Pouze dává najevo, že hlídá svou smečku a obydlí. Ale neustálé zběsilé štěkání, které otravuje život nejen vám, ale i sousedům, již v pořádku není. Důležité je určit slovo, kterým psa když začne štěkat, důrazně upozorníte. Například: „ne“ nebo „nesmíš“, psovi to říkejte rázně, ale přitom dostatečně klidně. Neřvěte na něj, to může štěkání jen zhoršit.

Pes často přejímá vaše nálady a pocity. Pokud na něj hystericky řvete, nemůžete očekávat, že se uklidní. Pomoci si můžete i pamlskem, ale nedělejte to pravidelně, nebo si pes zvykne, že vždy když nebude štěkat, něco dostane. Pokud pes štěká například před obchodem, tak se třeba i 3x vraťte a uklidněte ho, dokud nepřestane vyvádět.

Rozkousané věci

Tento nešvar se neobjevuje pouze u štěňat, ale i dospělí psi mohou zničit věci kolem sebe – od rozkousaných bot, poničeného nábytku, nebo například z nudy v restauraci prokousat vodítko. Mějte proto vždy pro psa dostatečný počet „kousacích“ hraček, popř. speciálních pamlsků, které psa ve vaší nepřítomnosti zabaví. Pokud bude pes delší dobu sám doma, tak ho předtím vyvenčete a hrajte si s ním, aby si vybil energii a neměl pak doma potřebu ničit své okolí.

Hračky noste s sebou, i když jdete se psem například do restaurace nebo kamkoliv, kde by se mohl nudit a začít  ničit věci. Je také důležité zjistit, zda psovo destruktivní chování není pomsta za to, že je například doma sám nebo kvůli separační úzkosti (například u psů z útulku).

Pes „labužník“

Psi se také často neuspokojí se svojí krmnou dávkou a na dezert chodí do odpadkových košů či v horších případech do křoví na exkrementy tzv. koprofagie. Pro psy je hledání potravy přirozená věc, je tedy na nás ho tomuto, často nezdravému dojídání, odnaučit.

V mnoha případech se to naučí již ve štěněčím věku, kdy to sleduje u své matky či sourozenců. Nenechávejte také psa dlouho samotného, může to dělat i z nudy.

Důležité je psa opravdu vycvičit na povel přivolání a sledovat ho při venčení. Pokud vidíte, že se blíží k místům, kde by nějaké takové „lahůdky“ mohly číhat, tak psa přivolejte k sobě. Dejte mu pamlsek, abyste mu alespoň trochu vynahradili „dobrotu“, o kterou přišel.

Autorský článek

Další info: How to Curb Unwanted Dog Behaviors; 5 Common Dog Bad Habits (And How to Break Them!)

Autor článku: Aneta Hladíková