Výcvik, 21. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Krmíte od stolu, pes nemá režim anebo lehce zanedbáváte stříhání drápků. To jsou nejčastější nešvary pejskařů. Zkuste s nimi zabojovat. I přestože se ve většině případů nemusí mazlíčkovi stát nic špatného, dávejte pozor, abyste mu nevědomky neublížili. Přeci jen chceme, aby tu pejsek s námi byl co nejdéle.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Neodoláte žebrání

Velké smutné oči, pohled, jako by týdny hladověl, a po čase se spustí vodopády slin společně s kňučením. I takto může pes přemlouvat svého páníčka, aby mu „náhodou“ spadnul kousek šunky či jiné dobroty. Jenže tím svého psa rozmazlujete, kazíte výchovu, ale především mu přesolenou šunkou zaděláváte na zdravotní problém.

„Když už chcete psa odměnit, dbejte na to, aby to byly pamlsky pro psy. Vyvarujte se lidského jídla, které mu může ublížit. Vyzkoušejte sušená masa či jiné pamlsky, které jsou bez obilovin, a tak zbytečně psí organismus nezatěžují,“ komentuje volbu pamlsků odborník na výživu psů Martin Pučálka. Pokud chcete „žebrání“ psa zabránit, musíte mu dát jasná pravidla od štěněcího věku a obeznámit všechny členy rodiny s tím, že se prostě slitovat nesmí.

Nekontrolujete granule

Krásná lesklá srst a celková vitalita jsou značnou ukázkou kvality krmení. „To, jaké krmivo pro svého psa zvolíte, se odrazí na jeho kondici, stavu srsti, ale i třeba na tom, jaké má či nemá zdravotní problémy například zažívání či alergie,“ sděluje Pučálka a dodává: „Krmivo vybírejte na základě složení, pokud si prvních deset položek nedokážete představit a není tam jasně uvedeno, jaké maso a jeho části granule či konzerva obsahují, vyberte jiné. Krmivo by mělo být ideálně bez obilovin a s velkým obsahem masa.“

Pokud má váš pes problémy se zažíváním či různé alergie, sáhněte při volbě krmiva pro jednoproteinových recepturách, což znamená, že krmivo bude pouze z lososa, krůty, hovězího či kachního masa. Díky tomu si i můžete vyzkoušet, jaké maso chlupáčovi prospívá nejlépe.

Zapomínáte na péči

Vzpomenete si, kdy jste psa naposledy koupali, stříhali drápky anebo čistili uši? Ne? Zkuste to změnit. Stanovte si v diáři datum a jednou za 3 týdny anebo dle potřeby častěji mu udělejte „beauty“ den. Kromě této péče nezapomínejte na pravidelné odčervení a očkování.

V případě, že máte krátkosrstá a náchylnější plemena, nezapomeňte je v teplotách pod nulou obléknout na venčení do oblečku, ušetříte si tím zbytečné výdaje za veterináře. A v neposlední řadě byste měli mít svého psího mazlíčka pojištěného, při jeho nemoci či úrazu vaše peněženka u veterináře tolik nezapláče.

Autor článku: Lenka Šmídová