Výcvik, 3. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Přestože v poslední době vzniká stále více a více hřišť, kde můžete cvičit své chlupáče, obzvláště na menších městech a vesnicích taková místa stále nejsou samozřejmostí. Navíc kromě toho jejich navštěvování může být časově náročné. Vysoký zájem může dostupnost cvičáku zhoršit i pro pejskaře ve větších městech. Není ovšem třeba věšet hlavu, dnešní doba nabízí spoustu možností, jak cvičit svého hafana i v domácím prostředí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nemáte čas ani peníze na to chodit s vaším čtyřnohým miláčkem na pravidelné cvičení? Nesmutněte, cvičit můžete do jisté míry i doma. Zvláště u mladších psů je takové prostředí v podstatě ideální, neboť ho má váš chlupáč dostatečně prozkoumané a vy tak budete mít jistotu, že právě zde se bude nejvíce soustředit na vaše povely. Samozřejmě je lepší, když výcvik probíhá na čerstvém vzduchu, takže zahradou nikdy nic nezkazíte, ale i v bytě jde valná část cvičení bez problémů zvládnout. Jak na to, radí odbornice na psí chování Zuzana Novotná.

Výcvik s kamerou

Samozřejmě je vhodné začít se základními povely, tedy s přivoláním psa na jméno, zákazem ve formě „nesmíš“, „ne“, nebo „fuj“. Bez větších problémů zvládnete také cvičit chůzi u nohy tak, aby se pes nepletl a udržoval správnou vzdálenost. Následně můžete začít také s obtížnějšími povely jako „čekej“, „sedni“, nebo „lehni“. A ačkoliv se to může zdát zvláštní, bez větších problémů zvládnete v domácím prostředí i přetahování či aportování. Jen dávejte pozor, ať si nerozbijete tu drahou porcelánovou vázu, co stojí v obýváku.

Při cvičení se můžeme dopustit mnoha chyb, proto je třeba si na ně dávat dobrý pozor. Odbornice Zuzana Novotná radí: „Výborná věc u cvičení doma je natáčet se! Ne proto, abychom se mohli chlubit na facebooku, ale proto, že při cvičení nevidíme, jaké děláme chyby, ale u druhých je vidíme, a proto máme chodit k trenérovi. Pokud doma trenér není, tak si to natočím, pak se na to video podívám a zjistím, co dělám špatně a co můžu opravit.“

Online kurzy pro hafany

Pokud jste začátečníci a chcete cvičit doma, určitě byste to neměl dělat jen tak sám. Ať už proto, že udělá chyby, které si ani neuvědomí a pak je těžší to pejska přeučit, nebo proto, že začne s moc složitými věcmi, na které pejsek ještě není dostatečně vyvinutý a to ať už psychicky nebo fyzicky. Není ovšem třeba věšet hlavu, pomoci může internet.

„Online kurzů je už teď poměrně široká nabídka! A to jak pro běžnou poslušnost, výchovu štěněte, tak i specifické pro výcvik agility, posilování na balančních pomůckách aj. Výhoda online kurzů je v tom, že se postupuje systematicky krok po kroku, začíná se jednoduchými věcmi, na které se nabalují další a další věci, navíc dostáváte zpětnou vazbu. A v dnešní době už nejsou online kurzy nijak drahé,“ popisuje Zuzana Novotná.

Domácí překážky

Pamatujte na to, že v domácím prostředí existuje spoustu věcí, se kterými se hafan na cvičišti nesetká, ale v běžném životě ano. Dobrým příkladem jsou např. schody. S těmi se setká při nastupování do vlaku a autobusu či výstupu na rozhlednu. Jak říká Zuzana Novotná: „Situací, se kterými se pejsek může setkat je nepřeberné množství a je vhodné, aby si na ně zvyknul. Připravte ho tedy na různé zvuky (vysavač, mixér), povrchy (PET lahve, plechovky, matrace, bedýnka, atd.“

Především na začátku pomáhejte svému mazlíčkovi s těmito nelehkými překážkami a uvidíte, že brzy je začne bez problémů zvládat sám. Stačí si jen vypěstovat jistou porci důvěry.

Trpělivost nade vše

Domácí prostředí má ovšem jednu velkou nevýhodu. „Pejsek se sice naučí perfektně poslouchat, ale venku to jen tak nebude. Pokud doma na zahradě funguje přivolání, tak venku mezi psími kamarády nebo v lese, kde běhá zvěř, to přivolání nebude fungovat jen tak! Na to je potřeba myslet. Pejsek umí cvik až ve chvíli, kdy ho umí za všech situací. Pokud ho umí doma, ale venku ne, tak je potřeba na tom stále pracovat a učit ho, že i venku (obecně v rušném prostředí) má cvik plnit stejně, jako doma. To prostředí musím postupně dělat těžší a těžší, nemůžu ho rovnou hodit mezi hrající si psy,“ říká expertka Zuzana Novotná.

Připravte se na to, že cesta k tomu, aby byl váš pejsek poslušný a rozuměl všemu, co po něm chcete, bude dlouhá a trnitá. Je tedy vhodné se obrnit trpělivostí a pravidelně vašeho chlupáče odměňovat různými pamlsky. Nezapomínejte také na to, že mu musíte dát přesné a srozumitelné povely, na psa netlačit, cvičit postupně, netrestat a také psa občas socializovat, i kdyby to mělo být jen s tím obtlouslým jezevčíkem sousedky z prvního patra. Zároveň je ale jasné, že vy sami nejlépe víte, co váš mazlíček potřebuje, proto neváhejte dát při jeho výcviku na svůj instinkt. Když vytrváte, výsledky se zaručeně dostaví.

Zdroj: TZ Spokojený pes

Štítky: výcvik psa

Autor článku: Andrea Veselá