Výcvik, 11. 12. 2023

Foto: Gladskikh Tatiana / Shutterstock

Válení se v posteli, sledování televize nebo užívání si vzácného sluníčka na terase, to je relax, který vám dodá sílu do dalších dnů. Odpočívat potřebují nejen lidé, ale i psi. I oni potřebují nabrat energii, uvolnit tělo i mysl. Umí to váš pes?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pes k nezastavení

Máte aktivní plemeno, které chvíli neposedí ani doma, ani venku? Někteří psi si oblíbí pohyb, hraní nebo i trénink natolik, že zkrátka nemohou přestat. Nosí vám celý den míček k nohám, následují vás všude, kam se jen pohnete, nebo bez ustání vymýšlejí nejrůznější lotroviny. I když se může zdát, že takový pes je jen hravý a neposedný, může být ve skutečnosti unavený a podrážděný, jelikož neumí odpočívat. Dospělý pes by měl v průměru spát 15 až 18 hodin denně, štěně ještě mnohem více! Jak jej přinutit trochu „ubrat“?

Pravidla a rutina

Nejúčinnějším řešením, jak nastolit doma klid a pořádek, je zavedení denního režimu a pravidelné rutiny. Psi režim nejen potřebují, dokonce jej mají i rádi. Když totiž ví, co je čeká, nemusejí být v pozoru celý den a nastraženě čekat na nějakou akci.

Samozřejmě nemusíte dodržovat časový harmonogram do minuty, stačí, když se chlupáč bude ve dni orientovat a vědět, že po krmení se odpočívá, po probuzení se jde ven a podobně. Každá domácnost má jiný režim, a tak záleží čistě na vás, jak si jej nastavíte,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

K akci vyzývá pán

Chlupáč by měl vědět, že vždy nemůže být po jeho. Proto společné hry a aktivity začínejte skrz vaši iniciativu. Neodbytného pejska je nejlepší ignorovat nebo mu dát povel k odpočinku, tedy jej například poslat na jeho místo. Za klidné chování jej můžete odměnit kýženou hrou či pomazlením.

Místo k odpočinku

Každý mazlíček by měl mít své místo, kde jej nebude nikdo rušit a kde bude moci v poklidu odpočívat.

Takovým místem k relaxaci může být nejen jeho pelíšek, ale také klec, která po přehození dekou vytvoří útulný příbytek, kam není vidět. Uvidíte, že si ji brzy zamiluje. Dvířka přitom můžete nechat otevřená, pokud víte, že psovi nebude do klece nikdo nakukovat. Klec by neměla být nikdy za trest, naopak ji má psík považovat za své útočiště,“ popisuje Lucie Šámalová.

Pokud si váš chlupáč vybral dané místo sám, klidně ho nechte tam, kde je spokojený, pokud to nevadí vám ani ostatním členům rodiny.

Důležité je, aby měl pohodlné místečko, kde nebude rušen a kam bude chodit s radostí ulehávat,“ uzavírá psí trenérka.

Autorský článek / Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock