Lov rovná se instinkt
Neovladatelnou touhu, nebo spíš přirozený pud lovit, mají někteří psi silnější než jiní. To je dáno zejména jejich původem a využitím daného plemene v historii. Lovečtí psi, tedy slídiči, honiči, barváři a norníci, mají logicky větší předpoklady ke kořistnickému pudu než plemena jiného původu. Tento pud psi ovládají jen stěží, zvláště bez včasného tréninku.
Pokud vás okouzlil nějaký ohař, teriér nebo třeba setr, měli byste počítat s jeho loveckými úmysly dostatečně dopředu. Pokud nemáte chuť zabývat se touto problematikou a jeho tréninkem či vyžitím, raději zvolte plemeno, které pro vás bude vhodné i svou povahou.
Důslednost a trpělivost
Pokud chcete svého malého lovce pouštět v přírodě z vodítka, rozhodně byste měli zavčas trénovat přivolání a základní povely. Hodit se vám bude nejen zmíněné „ke mně“, ale i odložení a povel „k noze“, případně zákazový povel (například „fuj“, „nesmíš“). Tyto povely je potřeba trénovat postupně, začínejte v ideálních podmínkách a časem přidávejte na obtížnosti.
„Trénink by měl vždy probíhat v pozitivním duchu, jako motivaci můžete použít pamlsky či hru. V psím světě byste měli být vždy středobodem vesmíru. I když se to někdy dělá špatně, zkuste pejska jakkoli zaujmout a následně jej pochválit a odměnit za to, že vám věnuje pozornost,“ radí psí trenérka Lucie Šámalová.
Pomocník jménem stopovačka
Při tréninku, a tedy i samotných procházkách, vám může velice pomoci stopovací vodítko.
„Jedná se o několik metrů dlouhou šňůru, kterou za sebou pes tahá, nebo kterou držíte v rukou (měla by však být prověšená). Díky stopovačce máte psa pod kontrolou i na větší vzdálenost, poslouží jako korekce i navedení. Při ztrátě chlupáčovy pozornosti kvůli zvěři si jej stačí za toto dlouhé vodítko přitáhnout a zaujmout jej jinak. Za pomoci stopovačky se dá i krásně naučit samotné přivolání,“ popisuje odbornice.
GPS lokátor
Je-li váš mazel nenapravitelný útěkář nebo chcete mít jistotu, že budete vždy vědět, kde se nachází, existují GPS lokátory, které se jednoduše připnou psovi kolem krku jako obojek a díky nimž můžete psa sledovat na příslušném zařízení. Taková věcička je v případě zaběhnutí psa k nezaplacení.
Nebezpečí a zodpovědnost
Pokud nejste zrovna úzkostliví majitelé a nevadí vám, že se váš chlupáč prohání po lesích a loukách, měli byste se podle Lucie Šámalové zamyslet, jaké nástrahy a nebezpečí mohou na čtyřnohého mazlíčka číhat. A nejen na něj! Krom toho, že se může zranit při rychlém běhu terénem nebo být postřelen v honitbě, může také zavinit dopravní nehodu nebo ohrozit jiná zvířata či lidi. Nechat psa volně běhat bez dozoru je velice nezodpovědné. Štvaná zvěř prožívá obrovský stres, který si umíme jen stěží představit.
Autorský článek
Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování