Tipy, jak proměnit plaché morče v přítulného mazlíčka

Výcvik, 14. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Morčátka jsou společenská zvířata, která vyhledávají kontakt s ostatními jedinci svého druhu, avšak k lidem mohou být zpočátku velice plachá. Pokud máte morče od mláděte, bude budování vašeho vztahu jednodušší. Ale i starší jedinec vám může velice rychle začít věřit. Jak na to?

Čas na rozkoukání

Každé zvířátko se v novém prostředí chová nejistě. Jsou kolem něho samé nové vůně a předměty, které musí prozkoumat. Proto byste měli morčeti nechat nějaký čas na to, aby objevovalo všechno kolem sebe a zvyklo si na svůj nový domov.

Mluvte s ním

I když morče neumí mluvit, umí poslouchat. A váš hlas si velice rychle oblíbí a spojí si ho s něčím pozitivním. Zvláště pak pokud na něj budete mluvit u podávání nějaké dobroty nebo při hlazení. Morče také ocení, pokud jej připravíte na kontakt předem, aby se vás neleklo. Proto na něj promluvte dříve, než na něj sáhnete, aby o vás vědělo.

V začátcích vaší vzájemné interakce je mluvení nejlepším způsobem, jak si mazlíček na vaši přítomnost zvykne. Nestyďte se sednout si k jeho kleci či teráriu a povídat si. I když vám nerozumí, bude vděčným posluchačem.

Dobroty a pamlsky

Morčátko je dobré motivovat jídlem. Jídlo je pro něj velkým lákadlem, díky němuž se odváží k různým pokrokům. Proto je efektivní jej využít při seznamování a prvních společných zkušenostech, kdy morčátku nabídneme nějakou lahůdku, jako třeba kousek zeleniny nebo ovoce. Morčátko si díky jídlu rychle spojí vaši ruku s něčím pozitivním a nebude mít důvod se obávat, což vám umožní pozdější fyzický kontakt.

Hlazení, drbání

Jestli morče již zná vaši ruku a nebojí se jí, můžete začít s přímým kontaktem. Nejprve začněte pouze s hlazením, postupně můžete morče lákat, aby vlezlo na vaši ruku, nebo jej zkusit i zvednout a přemístit, pokud je zřejmé, že se vás již nebojí. Samozřejmě následuje veliká odměna. Při manipulaci je třeba dbát na opatrnost a bezpečí zvířátka.

Společně strávený čas

Váš mazlíček jistě ocení každou pozornost, kterou mu věnujete. Mnohdy mu postačí, pokud vás uvidí nebo ucítí. Pokud mu je příjemný i fyzický kontakt, rádo si ustele na vašem klíně a nechá se hladit. Můžete tak společně třeba sledovat televizi nebo pracovat na počítači. Pokud je prostředí vašeho domu či bytu pro morče bezpečné, nechte jej prozkoumávat okolí. Morčátko bude spokojené z většího životního prostoru.

Morče můžete také učit různé triky a hrát si s ním. Lze jej třeba naučit, aby přišlo na zavolání. Pozitivním přístupem lze docílit toho, že si společně vybudujete důvěru a přátelství.


Zobrazit diskuzi ke článku