Zajímavosti, 10. 3. 2024

Foto: The Dog Photographer / Shutterstock

Pojďme se podívat na těžko pochopitelné psí chování, nad kterým často zůstává rozum stát. Je to pohled k nezaplacení. Ať tak či onak, jsou u toho naši štěkající mazlíčci vždy velice roztomilí, že?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dokolečka, dokola

Trvá vašemu mazlíkovi dlouho, než si ustele? Točí se stále dokola na jednom místě, přešlapuje a vrtí se. Proč si hned nelehne?

Tento zvyk zůstal pejskům již z dávných dob, kdy namísto v peřinách ulehávali ve vysoké trávě, kterou bylo nutné před spočinutím řádně ušlapat. Naši miláčci to dělají s oblibou dodnes. Přeci jen i ušlapaná deka podle představ je pohodlnější a psík tak může usínat s dobrým pocitem,“ vysvětluje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Plavání na suchu

Ať už jste to viděli na vlastní oči nebo ve videích na internetu, určitě znáte zvláštní chování psů, kteří jsou drženi ve vzduchu nad vodou a přitom pohybují nožkami, jako by plavali o závod. Nemusí jít přitom nutně o velkou vodní plochu, někteří plavou „na prázdno“ i nad vanou či dětským bazénkem. Stejné pohyby pak chlupáči dělají v náručí při pohybujícím se okolí, například na eskalátorech nebo třeba ve člunu. Psíci jsou tak vždy připraveni k plaveckému výkonu, i když tomu podmínky nenasvědčují. Jedná se o jakýsi reflex či podmíněné chování.

Mlaskání ze spaní

Psí sny jsou někdy hodně divoké. Chlupáči během tvrdého spánku škubou celým tělem, štěkají nebo dokonce vyjí. Často však pouze poklidně mlaskají. Co se jim asi zdá?

Nejspíš si vybavují zážitky z předešlých dní nebo vzpomínají na krásné štěněčí období, kdy byli v bezpečí u maminky. Možná také myslí na klobásku, kterou před pár hodinami zahlédli na stole,“ říká odbornice.

Ať tak či onak, jsou u toho velice roztomilí, že?

Jako na pérkách

Také se váš miláček na procházce rozhodne zmizet ve vysoké trávě, odkud začne radostně hopsat a vykukovat nad její úroveň? Je až neuvěřitelné, jak i malí psíci dokážou vyskočit vysoko. Proč se tak snaží?

Jednoduše proto, aby viděli. V hustých travinách by se mohli snadno ztratit, a tak nezbývá nic jiného, než povyskočit a získat tak přehled. Je to pohled k nezaplacení,“ doplňuje Lucie Šámalová.

Vysavač je nepřítel!

Útočení na vysavač není ani tak zvyk, jako spíš přirozená reakce na nepříjemně hlasitý a podivně pohybující se předmět. Existují psí kliďasové, které ani nejsilnější lux nevyvede z míry. Většině chlupáčům však hučící hubice nedá spát.

Reakce přitom mohou být různé – zmíněný útok, ale i útěk nebo značná nervozita a diskomfort. Proto je potřeba čtyřnohým miláčkům ukázat, že se není čeho bát a že vysávání patří mezi běžné záležitosti v domácnosti,“ uzavírá psí trenérka.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková