Zajímavosti, 11. 6. 2024

Foto: Handipet Rescue

Osmiletá Langusta se musela rozloučit se svou paničkou a tak se ocitla v péči Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi. Zlomené srdce není to jediné, s čím se musí vypořádat.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Langustu bohužel zlobí zdraví. Při příchodu k nám ji bolely zuby a uši měla plné výrůstků. Když to viděl veterinář, divil se, že vůbec slyší,“ vzpomíná Soňa Schneiderová z Handipet Rescue. „Některé zuby se musely vytrhnout, byly tak zkažené, že už je nešlo zachránit. Ty ostatní se opravily a zbavily nánosů zubního kamene. Výrůstky v uších se odoperovaly, ale jedno z uší začalo zase zarůstat, takže se musely odstranit znovu. Bohužel se také ukázalo, že jsou v nich rezistentní bakterie a máme podezření na zánět středního ucha,“ osvětluje Soňa.

Zanedbaná alergie

Langusta dostala límec, aby si uši nedrbala. V dočasné péči navíc o její uši pravidelně pečují, čistí je a aplikují kapky.

Koncem června Langustu čeká endoskopie, což je specializované vyšetření, kdy se jí zkontroluje zvukovod a uši se hloubkově vyčistí,“ informuje Soňa. Nejde přitom o první specializované vyšetření, které Langusta podstoupí.

Langusta je bohužel alergik a předpokládáme, že problémy s ušima budou nejspíš jeden z projevů. Kromě toho ji ale taky svědí celé tělo. Byli jsme proto i na vyšetření u veterinárního dermatologa, který se na podobné problémy specializuje. Dostali jsme za úkol ji teď pravidelně koupat ve speciálním šamponu a každý den musíme čistit tlapičky a další problémová místa. Taky Langusta dodržuje přísnou dietu a nesmí třeba klasické granule nebo kuřecí maso. Bohužel původní rodina její problémy dlouhodobě zanedbávala, což se na jejím stavu vážně podepsalo a bude to trvat, než se to postupně povede napravit.

Naděje do budoucna

Alergie jsou bohužel celkem běžné i u zvířat, a stejně jako u lidí může být alergie různě silná, sezónní nebo celoroční a zvíře může mít alergii na různé věci.

Jedním z typických příznaků alergie je třeba právě časté drbání. Pokud se alergie zanedbá, může se časem hodně zhoršit, takže pokud má člověk podezření, že pes nebo kočka alergii má, je lepší poradit se s veterinářem. I vážná alergie se dá zvládnout tak, aby kvůli ní zvíře netrpělo, i když se jí nikdy nezbaví,“ osvětluje Soňa.

U Langusty je už teď vidět, že se díky dietě, koupelím a lékům méně drbe a uši vypadají aspoň trochu lépe. Bude ještě trvat, než se všechny problémy vyřeší, ale Langusta je vzorný pacient, nezlobí, nechá sebou manipulovat a návštěvy veteriny zvládá skvěle. Doufáme, že nepotrvá dlouho a zdraví už ji trápit nebude,“ dodává.

Langustu kromě již proběhlých vyšetření a plánované endoskopie čeká také vyšetření srdce kvůli občasnému pokašlávání. Náklady se odhadují na zhruba 30 000 Kč, Langusta proto bude ráda za každý příspěvek na její dlouhou cestu k uzdravení na účet 2288471053/5500, VS 202409, případně přes bezpečný portál Darujme na https://www.darujme.cz/handipet-langusta.

Autor článku: (red); Foto: Handipet Rescue