Zajímavosti, 24. 11. 2023

Foto: Pet Heroes

Čivava Wiky se do péče organizace Pet Heroes dostala po smrti své paničky, jejíž rodina se o pejska nemohla postarat. Fenka byla v kritickém stavu, bez pomoci by nejspíš zemřela.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Wiky byla v opravdu otřesném stavu. Při příjmu vážila šest a půl kilo, což je asi dvakrát víc, než by vážit měla. Není divu, že dokázala naráz ujít sotva pár kroků,“ osvětluje Soňa Schneiderová z Pet Heroes. „Hned jsme ji vzali na veterinu a tam se zjistilo, že to zdaleka není jediný problém. Wiky měla brutální zánět dělohy, kterému se odborně říká pyometra. Vytékal z ní hnis a strašně páchla. Zánět taky přispěl k její váze, podle pana doktora samotná děloha se zánětem vážila asi kilo. K tomu ještě měla bulky na mléčné žláze. Wiky vyrazila na sál hned druhý den po příjmu, protože její stav byl opravdu vážný. Kvůli její váze šlo o extrémně náročnou operaci, ale pro její záchranu nebylo možné čekat. Naštěstí pan doktor Hanzel z Hanima Veterinary Clinic je skvělý, takže operace dobře dopadla.

K případu se vyjádřil i MVDr. Hanzel: „Pokud se pyometra nezjistí a neléčí včas, může způsobit vážné komplikace a vést k selhání ledvin, otravě krve nebo dokonce k úmrtí zvířete. Odstranění vaječníků a dělohy samice (kastrace) je účinnou metodou prevence pyometry,“ říká.

Kastrace navíc pomáhá snižovat i riziko nádorů na mléčné žláze. Problémům Wiky se zkrátka dalo kastrací předejít a nikdy by se nemusela dostat do bodu, kdy byla ohrožená na životě.

Boj ještě nekončí

Úspěšná operace pro Wiky ještě bohužel neznamenala šťastný konec. Hned po ní se viditelně cítila lépe, rána po operaci se krásně hojila a Wiky začala být pohyblivější, občas se i přišla sama pomazlit. Jenže během posledních pár dnů se jí opět přitížilo a při další návštěvě veteriny přišly špatné zprávy. Nádor na mléčné žláze, který Wiky měla, byl bohužel zhoubný – a zjistilo se, že má i další. K tomu ji navíc trápí i močové kameny. Wiky proto čeká další operace.

Operace bude opět hodně náročná, ale bohužel se na ni nemůže čekat. Její problémy se musí řešit tak brzy, jak jen to jde, protože by jí mohly vážně ublížit,“ komentuje situaci Soňa. Chudák Wiky má toho od osudu naloženo opravdu hodně, ale všichni věří, že to zvládne. „Wiky se od doby, co je v naší péči, hodně zlepšila. Je moc statečná a nevypadá, jako by se snažila cokoliv vzdávat. Uděláme všechno proto, aby to dobře dopadlo.

Vzhledem k další nutné operaci opět vzrostly náklady na péči o Wiky.

Pokud chcete Wiky podpořit v jejím boji a přispět jí na operaci, organizace Pet Heroes bude vděčná za každý dar na číslo účtu 2288471053/5500, VS 202360 nebo skrze bezpečný darovací portál Darujme.

Autor článku: (red); Foto: PH Lanškroun