Zajímavosti, 28. 1. 2024

Foto: Reddogs / Shutterstock

Každý ví, že psi jsou velmi inteligentní zvířata a skvělí společníci. A tak, jako milujeme my je, milují oni nás. Chrání nás, dokážou vycítit, jestli jsme zdraví… Co by nám asi tak řekli, kdyby uměli mluvit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Chci tě chránit.

Pes dítě

Možná si myslíte, že vlastníte psa, ale ve skutečnosti pes vlastní tak trochu i vás. A rozhodně nehodlá nechat kohokoli, aby vám ublížil. Jednak si touto ochraňující potřebou potvrzují své místo ve vašem životě, jednak naznačují ostatním psům (a lidem), že patříte jemu a on vás hlídá. Proto štěká na návštěvy, proto (mimo jiné) varuje na procházce ostatní psy. Stali jste se členem jeho smečky a on cítí povinnost udržet vás v bezpečí.

Vím, že máš špatnou náladu.

Vipet

Psi jsou takovými barometry vaší nálady – když jste smutní, jste smutní i vy. Jste-li šťastní, raduje se i on. Popravdě řečeno, dokáže vaši náladu vycítit lépe než třeba váš partner.

Potřebuju spoustu pohybu!

Pes pohyb

Hodně lidí si neví rady, když jejich do té doby hodný pejsek začne škrábat podlahu, okusovat nábytek nebo bezhlavě pobíhat po bytě. Přitom poselství, které se vám váš mazlíček snaží sdělit, je jednoduché – nudím se! Psi jsou velmi aktivní tvorové a v průměru potřebují 45 až 60 minut fyzické aktivity denně (nespoléhejte se na to, že když ráno a večer s pejskem obejdete za deset minut barák, je všechno v pořádku).

Bojím se, že se nevrátíš…

Pes stesk

Většina psů po vašem odchodu z práce chvilku štěká, aby vám dali najevo, že jste doma někoho zapomněli. A poté se uklidní. Někteří pejsci však samotu snášejí mnohem hůře. Chovají se jako malé děti, které necháte vyděšené o samotě. Pláčou, jsou nervózní, pobíhají, štěkají, někdy mají i destruktivní sklony – ničí nábytek, škrábou na dveře ve snaze dostat se co nejrychleji za vámi. Pokud je to případ i vašeho psa, zkuste ho na váš odchod postupně navykat. Vezměte si kabát a vyjděte z bytu na 30 vteřin. Pak na minutu, na 5 minut a tak dále. Také můžete před odchodem dát psovi pamlsek nebo ho rozptýlit oblíbenou hračkou.

Poznám, když jsi nemocný.

Pes postel

Nikdo přesně neví, jak to dělají, ale jedno je jisté – váš pes dokáže s jistotou vycítit, když vám něco schází. Poslední testy dokonce prokázaly, že psi umějí „vyčuchat“ rakovinu nebo předpovědět epileptický záchvat. I z tohoto důvodu jsou psi skvělými asistenčními psy pro lidi s postižením či vážným onemocněním. Nejenže dokážou včas odhalit zdravotní problém, ale umějí i adekvátně zareagovat a pomoci.

Zpozorni, když se chovám divně.

Pes nuda

Jakékoli změny v chování vašeho psa mohou signalizovat zdravotní problém. Nechce si hrát, málo jí, nezvykle hodně pije, začíná být agresivní… pokud k těmto jevům nemáte jasné vysvětlení, vyhledejte pomoc veterináře.

Potřebuji stereotyp, ale občasná obměna je fajn.

Psí hra

Každý den krmíte v přesně stejnou hodinu, každý den úderem sedmé venčíte, pokaždé obejdete stejnou travnatou plochu před domem. Psi potřebují rutinní úkony, ale občasné změny nejsou vůbec na škodu. I pes má mít pestrý život, dopřejte mu ho!

Když dělám něco špatně, jasně mi to řekni!

Zlobivý pes

Pokud se váš pes chová nevhodně, musíte toto jednání jasně korigovat. A musíte mu to říci důrazně! Nemá cenu dlouze vysvětlovat jeho „provinění“ stylem „to nesmíš, miláčku, víš, to by byla panička moc smutná, zlatíčko moje, už to víckrát nedělej“. Psi reagují primárně na tón hlasu. Když tedy dělají něco, co by neměli, je na místě přísné „ne!“ (nemá ale cenu řvát ani být zlý).

Autorský článek

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock