Zajímavosti, 20. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Myslíte si o sobě, že umíte rychle odhadnout ostatní lidi? Pak vězte, že váš Alík či Punťa by vás v této dovednosti hravě předčil. Před svým psím miláčkem totiž utajíte jen máloco. Má vás totiž dokonale prokouknuté.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Co všechno dokážou psi na lidech poznat? Tak například váš psí mazlíček s naprostou jistotou ví, jestli…

…jste nemocní.

Několik vědeckých studií prokázalo, že psi umějí detekovat určité druhy rakoviny u lidí. Tak například rakovinu prsu dokázali pejsci „vyčmuchat“ až s 88% úspěšností, u některých nádorů plic se nemýlili v 99 % případů! Studie probíhaly také u dalších typů rakoviny, například prostaty.

Kromě toho jsou psi schopní poznat blížící se epileptický záchvat, migrénu nebo pokles glukózy v krvi. A neunikne jim ani, když ležíte v posteli s chřipkou.

…jste, nebo nejste sobci.

Jak se nedávno ukázalo, psi dokážou pochopit koncept sobeckosti a štědrosti. V rámci výzkumu Michiganské univerzity psi pozorovali lidi, kteří se podělili o jídlo se žebrákem, a těch, kteří člověka prosícího o jídlo odehnali. Když se pak pejsci s figuranty z výzkumu setkali naživo, ke štědrým lidem se chovali mnohem přátelštěji a více jim důvěřovali.

…někoho nemáte rádi.

Pokud jsme ve společnosti člověka, jehož nemáme příliš rádi, změní se náš postoj, jsme napjatí, jinak dýcháme… Zatímco lidé si něčeho takového většinou nevšimnou, psa neošálíme. A co víc, váš miláček může reagovat stejně jako vy – a také nebude mít onu osobu rád.

…jste se zase pohádali.

Hádky mezi svými majiteli snášejí někteří pejsci velmi špatně. Dokážou vycítit změnu vašeho postoje, slyší úsečné hlasy, zkrátka před ním hádku jen tak neutajíte. A co víc, některým pejskům může být v atmosféře, která se po hádce vznáší ve vzduchu, fyzicky špatně.

…máte strach.

Psi umějí vycítit adrenalin, který vám proudí tělem, když máte strach nebo potřebujete uklidnit. O což se také hned snaží. I proto jsou vám nablízku, kdykoli to potřebujete. Drží se vás, spí s vámi v posteli, utěšují vás… Zkrátka moc dobře vědí, že je jejich milovaný páneček v nouzi.

…se chystáte ven.

Všimli jste si někdy, jak se váš pejsek začne chovat jinak, jakmile například vytáhnete kufr nebo si začnete chystat ráno oblečení? Psi totiž moc dobře vypozorují, jaké rituály předcházejí tomu, než opustíte byt. A protože naši miláčkové nemají rádi, když jsou sami, a nejraději by byli s vámi celý den, mohou začít pociťovat úzkost. Mimochodem, jedna studie ukázala, že psi se o samotě uklidní rychleji, pokud jim hraje klasická hudba.

…podléháte „psím očím“.

Určitě znáte ten pohled, když váš psí miláček něco chce. Zkrátka ony legendární „psí oči“. Ty nejsou jen tak náhodným pohledem, kdepak! Váš pejsek totiž moc dobře pozná, jestli na vás zabírají, nebo ne. Při pohledu do takových očí se totiž v našem těle uvolňuje hormon oxytocin (stejně, jako když se díváme na malé děti), díky němuž k mazlíčkovi okamžitě pocítíme příval lásky. A také mu máloco odepřeme. Což pejsci moc dobře vědí. Ano, je to od nich trochu vypočítavost, ale kdo by se na ně zlobil, že…

Autorský článek

Autor článku: Petra Chmelová