Zajímavosti, 22. 11. 2023

Foto: MilanMarkovic78 / Shutterstock

Přemýšlíte o tom, že byste si s přítelem pořídili společně chlupatého mazlíčka? Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, i pořízení psa je závazek. A tak není na škodu se nad celou věcí pořádně zamyslet.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Tak například:

Bude s námi spát v posteli?

Že se vám tahle otázka zdá jako naprosto nedůležitá? Jen si nemyslete – zvířata prostě milují postele a naši společnost ve dne v noci. Většina majitelů podlehne štěněcím smutným očím a pejska si do postele nastěhuje (nejdříve si myslí, že to bude jen na chvilku, na pár týdnů, než si pes zvykne na nové prostředí, ale ve skutečnosti už čtyřnohého miláčka z postele nedostanou nikdy…). Nic proti tomu, ovšem tři v posteli jsou dost často trochu moc, zvláště pořídíte-li si nějaké rozměrnější plemeno. A nejde jen o pohodlí – je prokázáno, že páry, s nimiž spí v jedné posteli pes, se milují méně než dvojice, jež dokázaly odolat a pejska si do peřin nenastěhovaly. Takže v tomhle bodě byste měli mít jasno hned od začátku.

Kdo a kdy bude psa venčit?

Samozřejmě, že každý ví, že psi se musejí venčit. Ovšem opravdu budete s partnerem každý den ochotni vstávat brzy ráno a za každého počasí připraveni vyrazit ven s vodítkem a štěkajícím miláčkem? A co večer? Kdo z vás se vytratí z večírku nebo posezení s přáteli dříve, aby zajistil pejskovi procházku venku? A počítejte s tím, že se může stát, že budete muset zpočátku také odbíhat i z práce, abyste štěně vyvenčili.

Opravdu máme čas se psovi každý den věnovat?

Pes je společenské zvíře, a i když si po čase na skutečnost, že jste přes den v práci, zvykne, samotu nemá rád a potřebuje vaši společnost. Budete si s ním muset hrát, věnovat se mu, což například máte-li s partnerem oba velmi časově náročné povolání, není dost dobře možné (věnovat se psovi neznamená nechat ho při venčení oběhnout barák a po 10 minutách venku se vrátit domů). Pes je – na rozdíl třeba od kočky – časově náročnější zvíře vyžadující pozornost. Jste na něco takového připraveni?

Co se stane se psem, pokud se rozejdeme?

Tohle je samozřejmě nepříjemná otázka, nikdo nechce uvažovat o tom, že vztah, v němž je šťastný a který buduje, může také skončit. Jenže stát se to může. A zatímco je celkem snadné rozdělit si společné věci, otázka, komu připadne společný mazlíček, vám může pěkně zamotat hlavu. Možná by bylo dobré položit si ji (a také na ni najít odpověď), ještě než si psa pořídíte…

Tohle je samozřejmě jen zlomek věcí, jež musíte před pořízením štěkajícího společníka s partnerem zvážit, ale rozhodně byste na ně neměli zapomínat. Každopádně jste-li po všech úvahách rozhodnuti obohatit svůj život třetím členem rodiny v podobě pejska, jděte do toho a užívejte si to!

Autorský článek

Autor článku: Andrea Veselá