Důvody, proč vám pes olizuje uši

Zajímavosti, 21. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Každý majitel psa vám řekne, že psi se mohou někdy chovat vážně podivně. Milují smradlavé ponožky, schovávají se za závěsy, okusují pokojové rostliny, jsou schopni štěkat i na vlastní stín. A ano, dokonce i lízat vaše uši. Ačkoli olizování uší může být zdánlivě bezdůvodné, ale někdy má poněkud překvapivé příčiny...

Psi mohou být posedlí olizováním uší z různých důvodů. Všichni psi, ať už se jedná o bezsrstého čínského chocholatého psa nebo o podsaditého neapolského mastina, pocházejí z vlků. A jak je známo, vlci jsou divoká zvířata, která žijí ve smečkách a mají často složité sociální struktury a stejně tak složité sociální chování, které tuto strukturu odráží. A právě odtud může olizování uší pocházet. Jaké jsou nejčastější důvody?

Úprava obtížně dosažitelných oblastí

Všichni známe to nepříjemné svědění na zádech, které si prostě sami nedokážeme poškrábat. Zatímco lidé se mohou o toto těžko dostupné místo postarat pomocí sériově vyráběného škrabadla, zvířata ne. Ta vědí, že na některá místa se sami nedostanou, takže si musí vzájemně vypomáhat. Zkrátka v jejich říší platí „ty poškrábeš mě a já zase tebe“.

Zatímco pro nás jsou uši snadno dosažitelné pro psi je to docela složitě dostupné místo. Takže pokud vám pes olizuje uši, je to jistý způsob poděkování za všechno to vaše drbání za jeho ouškama.

Podřízení a respekt

U vlků, psů a dalších psovitých šelem může být péče o uši známkou poslušnosti a úcty. Vlk s nižší společenskou hodností může očistit vlka s vyšším postavením, aby ukázal svoji podřízenost a respekt. To samé se vám může snažit naznačit i váš pes. Je to pro něj způsob, jak dokázat, že vás respektuje jako váženého a vysoce postaveného člena smečky. To je velmi pravděpodobné, pokud uvidíte i další klasické submisivní chování, jako je přikrčení se k zemi, odhalení zranitelného břicha, a dokonce i stažení ocasu.

Pocit pohodlí a bezpečí

Toto chování je také způsob, jak sdělit, že se psi cítí spokojeně, bezpečně a že se rádi starají o toho, koho olizují. Když vám pes olizuje uši, může se vám jen snažit říct, že vás miluje a je mu dobře, když jste kolem. V tomto případě si můžete všimnout, že pes je zcela uvolněný. To znamená, že nemá napnuté svaly podél linie obočí, tlamy a jeho tělo je celkově zrelaxované.

Jsou to věční průzkumníci

Všichni víme, že psi rádi zkoumají své prostředí nosem. Někteří lidé si však neuvědomují, že psi také zkoumají ústy. Ochutnávka jim může poskytnout informace, které nemusí získat pouhým očicháním. To je dokonce i jeden z důvodů, proč štěňata rádi okusují váš nábytek, boty, a dokonce i elektrické šňůry. Takže pokud vám pes rád olizuje uši, může se jen pokoušet shromáždit nějaké informace o tom, kde jste byli nebo co jste dělali. Jsou to opravdu chytří chlupáči a nic před nimi neutajíte.

Zkrátka jim to chutná

Není žádným tajemstvím, že psi rádi jedí nějaké „nechutné“ věci. To může zahrnovat dokonce i ušní maz. Jakkoli to může znít nechutně, někteří psi zkrátka mají rádi chuť a slanost ušního mazu. Váš pes může rád olizovat vaše uši bez ohledu na to, jak čisté mohou ve skutečnosti být, protože pro něj jsou naprosto vynikající.


Zobrazit diskuzi ke článku